PiS przegłosował pakiet antykryzysowy. Mocne słowa marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego

Jak oświadczył marszałek Senatu Tomasz Grodzki, Senat zajmie się pakietem antykryzysowym najszybciej, jak to jest możliwe. Polityk zwraca jednak uwagę na tryb, w jaki nowe przepisy zostały uchwalone. Nawet w stanach szczególnych – a może zwłaszcza w takich stanach – wymagane jest, by głosujący mogli się zapoznać z tym, nad czym będą głosować. Do tej pory nie mamy nawet śladu dokumentów z Sejmu - poinformował prof. Tomasz Grodzki.

PiS przegłosował pakiet antykryzysowy. Mocne słowa marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego
Źródło zdjęć: © East News | Tomasz Jastrzebowski
Sylwester Ruszkiewicz

Przypomnijmy, w nocy z piątku na sobotę Sejm przyjął tzw. tarczę antykryzysową. Tarcza m.in. zwalnia mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez trzy miesiące, przewiduje także wypłacanie świadczenia postojowego.

W czasie sejmowych prac posłowie opozycji zaproponowali do nowelizacji ok. 20 poprawek, lecz żadna nie zdobyła większości. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Po nocnych głosowaniach oświadczenie wydał marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki.

"Senat jest w pełni świadomy, że Polacy czekają na pakiety antykryzysowe, ale czekają na dobre prawo, a jak zorientują się, co dokładnie uchwalił Sejm, to obawiam się, że będą rozczarowani. Ustawa, która miała być pomocą dla matek, opiekujących się dziećmi, pracowników, przedsiębiorców, ochrony zdrowia czy samorządów, stała się de facto ustawą, umożliwiającą władzy przeprowadzenie za wszelką cenę majowych wyborów prezydenckich. To absolutnie niedopuszczalne naginanie Konstytucji" - oświadczył marszałek Senatu.

Przypomniał również, że senacki projekt pakietu antykryzysowego leży od dwóch tygodni w Sejmie. "Senat przyjął go 13 marca i skierował niezwłocznie do Sejmu. Zmarnowano ten czas, zamiast pomóc przedsiębiorcom, rodzicom i ochronie zdrowia, dla których proponowaliśmy konkretne rozwiązania" - przekazał Grodzki.

Jego zdaniem, traktowanie Senatu jako maszynki do głosowania świadczy o braku szacunku nie tylko dla reguł demokracji i zasad parlamentaryzmu, ale także osób, których te rozwiązania mają dotyczyć. "Oni czekają na dobre prawo, a nie na prawo uchwalane na kolanie" - napisał Grodzki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2491)