Trwa ładowanie...
d19nx1q

Premier Mateusz Morawiecki dla "FAZ": wystrzegajmy się dzielenia Europy

- Absolutnie nie do przyjęcia są twierdzenia, że wybory w Polsce mogą być niedemokratyczne - przekonuje polski premier w rozmowie z "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Mateusz Morawiecki dla "FAZ": wystrzegajmy się dzielenia Europy
Premier Mateusz Morawiecki dla "FAZ": wystrzegajmy się dzielenia Europy (Getty Images)
d19nx1q

Premier Mateusz Morawiecki ocenia, że pandemia koronawirusa i jej gospodarcze skutki wywołały kryzys o wiele poważniejszy, niż wszystkie kryzysy w minionym stuleciu. - Proszę chociażby pomyśleć, że Stany Zjednoczone po siedmiu tygodniach maja 38,6 milionów bezrobotnych - zauważył szef polskiego rządu w wywiadzie opublikowanym we wtorkowym wydaniu niemieckiego dziennika.

Przypomniał, że już w kwietniu napisał w artykule na łamach "FAZ", iż polityka zaciskania pasa w czasie kryzysów w latach 2007-2013 nie sprawdziła się. - Dlatego teraz odpowiedź UE musi być bardzo zdecydowana i dać naszemu kontynentowi dźwignię rozwoju - ocenił. Zdaniem premiera taką "dźwignią" powinny być inwestycje w infrastrukturę, innowacje i w ludzi.

Mateusz Morawiecki. Symetryczna odpowiedź na kryzys

- Tylko grając zespołowo możemy osiągnąć dobry europejski wynik. Pandemia dotknęła symetrycznie całą Europę, wiec także odpowiedź powinna być symetryczna - powiedział Morawiecki. - Ufam, że ta uwodzicielska «Europa dwóch prędkości», która niepokojąco często pojawiała się we wcześniejszych debatach, w tej całkowicie nowej sytuacji zostanie ostatecznie odłożona ad acta. Albowiem warunkiem sukcesu w walce z kryzysem jest solidarność wszystkich krajów UE - uważa szef polskiego rządu.

d19nx1q

Zobacz też: Minister Sasin na kwarantannie. Reakcja z PiS na złośliwy komentarz

Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja

Odrzucił sugestię dziennikarza, że jak w czasie poprzednich kryzysów to Południe wydaje się być "chorym człowiekiem Europy". - Akurat teraz powinniśmy się wystrzegać podziału. Na przykład podziału na chorych i zdrowych. Byłoby to osądzaniem, a wręcz stygmatyzacją. Nie ma lepszej i gorszej Europy, a tylko Europa, która w obliczu wielkich problemów pilnie potrzebuje solidarności i współpracy - podkreślił.

d19nx1q

Zdaniem Morawieckiego unijny program odbudowy po koronakryzysie powinien być elastyczny i odpowiadać na zróżnicowane potrzeby poszczególnych krajów. Jak ocenił, szybkie przyjęcie "nowego europejskiego planu Marshalla, pozwoli "przekuć katastrofę pandemii w sukces i wzmocnienie UE".

Wybory prezydenckie. "Będą uczciwe"

Morawiecki zapewnił, że wzajemne zaufanie partnerów w rządzącym w Polsce obozie Zjednoczonej Prawicy jest "niezmienione i nie ucierpiało wskutek debat i decyzji na temat wyborów". Jak podkreślił, wybory prezydenckie w Polsce będą "w demokratycznym znaczeniu bezpośrednie, równe, powszechne i tajne". - Tak było w Polsce i tak będzie zawsze. Twierdzenie, że może być inaczej, jest absolutnie nie do przyjęcia. Oczywiście epidemia jest wyzwaniem, ale była nim także dla innych krajów. W Niemczech i Francji nie chodziło jednak ostatnio wybory prezydenckie, dlatego u nas debata jest bardziej gorąca - ocenił Morawiecki.

Pytany, czy byłby gotów do ewentualnej kohabitacji swego rządu z prezydentem z innego obozu politycznego, Morawiecki odparł jedynie: "Prezydent Andrzej Duda cieszy się bardzo dużym poparciem obywateli i jest faworytem w wyborach. Współpraca z nim układa się bardzo dobrze, co było ogromnie ważne w obliczu pandemii".

d19nx1q

Mateusz Morawiecki. "Sądy to nasza sprawa"

Morawiecki przekonuje także, że Polska jest otwarta na dialog w sprawie krytykowanej przez UE reformy sądownictwa, "ale musi on być prowadzony w duchu poszanowania prawa i historycznych uwarunkowań”. Powołał się na przykład Niemiec, gdzie - jak twierdzi - po zjednoczeniu kraju na stanowiskach pozostawiono tylko 30 procent sędziów i prokuratorów z dawnej NRD. - W Polsce nigdy nie mieliśmy szansy oczyścić w ten sposób naszego systemu - wskazał.

Podkreślił też, że organizacja sądów jest suwerenną decyzją krajów członkowskich UE. - Polska, w duchu swojej konstytucji, jest w trakcie takiego organizowania sądownictwa w ramach europejskich traktatów, by było ono uczciwe, przejrzyste i wydajne - przekonywał Morawiecki.

I dodał, że nie zauważył, by ostatnie nominacje prezesa Sądu Najwyższego w Czechach oraz prezesa Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Niemczech "były tak szeroko komentowane i krytykowane przez Komisję Europejską".

Przeczytaj także:

Niemiecka prasa o Kaziku i skandalu wokół Trójki
"FAZ" o Polsce: Spór o wybory w atmosferze nienawiści

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d19nx1q

Podziel się opinią

Share
d19nx1q
d19nx1q
Więcej tematów