Premier Marcinkiewicz w Sztokholmie
Premier Kazimierz Marcinkiewicz przybył przed południem do Sztokholmu. W stolicy Szwecji szef rządu spotka się m.in. z premierem Goeranem Perssonem i przewodniczącym Riksdagu (parlamentu) Bjornem von Sydowem; złoży też wizytę królowi Karolowi XVI Gustawowi.
To bardzo ważna wizyta - powiedział premier dziennikarzom na pokładzie samolotu. Dodał, że wizyta dotyczy także spraw związanych z UE. Chcemy rozmawiać o sprawach bezpieczeństwa energetycznego - zadeklarował.
Chcę podziękować Szwecji za otwarcie rynku pracy - powiedział premier Marcinkiewicz. Jak podkreślił, chce, aby spotkanie to pokazało, jak wiele Szwecja zyskała na otwarciu rynku pracy.
Warto, aby z tego spotkania do całej UE wyszła taka informacja, jak bardzo Szwecja zyskała na otwarciu rynku pracy - oświadczył premier. Podkreślił, że podczas wizyty rozmawiać będzie o możliwości polsko-szwedzkiej współpracy w rozszerzaniu demokracji i dobrobytu poza UE, w tym na Białorusi.
Marcinkiewicz powiedział, że podczas wizyty w Sztokholmie będzie chciał również podziękować Szwecji i Polonii szwedzkiej za pomoc środowiskom demokratycznym w latach 70. i 80. "Chcielibyśmy tę współpracę przenieść do innych krajów" - zadeklarował.
Jak zapowiedział minister w Kancelarii Premiera Ryszard Schnepf, głównymi tematami rozmów będą: projekt porozumienia w sprawie bezpieczeństwa energetycznego przygotowany przez Polskę, pomoc dla środowisk demokratycznych na Białorusi oraz współpraca w ramach Rady Państw Morza Bałtyckiego.
Według Schnepfa, premier "przeprowadzi pogłębioną rozmowę" z premierem Perssonem na temat przygotowanego przez Polskę Europejskiego Traktatu Bezpieczeństwa Energetycznego. W ostatnich dniach lutego premier Marcinkiewicz wysłał do 32 szefów rządów krajów UE i NATO listy z propozycją zawarcia takiego traktatu.
Podstawą polskiej propozycji jest zasada solidarności w przypadku wystąpienia zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa w dostawach ropy, prądu i gazu. W takim przypadku sygnatariusze pomagaliby zagrożonemu państwu czy państwom, dzieląc się z nim swymi zasobami.
Schnepf zapowiedział, że polska propozycja będzie zapewne modyfikowana i będzie nawiązywała do tzw. zielonej księgi przedstawionej w marcu przez Komisję Europejską. Dokument ten wśród sześciu priorytetów przyszłej polityki wymienia "solidarność między krajami członkowskimi". Monitorowaniem sytuacji w zakresie zapotrzebowania i płynności dostaw miałoby się zająć Europejskie Obserwatorium Dostaw Energii.
Według zapowiedzi ministra, podczas wizyty w Szwecji poruszona zostanie kwestia kontrowersyjnego projektu rosyjsko-niemieckiego gazociągu mającego przebiegać po dnie Bałtyku. Obaj premierzy mają też rozmawiać o pomocy dla środowisk demokratycznych m.in. na Białorusi. Schnepf wyjaśnił, że intencją jest stworzenie "czegoś w rodzaju organizacji solidarności polsko-szwedzkiej", która mogłaby upowszechniać ideały demokracji w tym kraju.
Po rozmowach i konferencji prasowej premierów Polski i Szwecji, Marcinkiewicz spotka się z królem Karolem XVI Gustawem. Późnym popołudniem szef rządu spotka się z Polonią oraz przedstawicielami szwedzkich organizacji wspierających NSZZ "Solidarność". Według Schnepfa, premier ma też rozmawiać ze środowiskami reprezentującymi emigrację marca'68 roku.
Marzec'68 dla Polaków pochodzenia żydowskiego był początkiem intensywnej kampanii antysemickiej, a w jej następstwie - licznej emigracji z Polski.
Wizytę polskiego premiera w Szwecji planowano początkowo na 30 i 31 stycznia. Jednak z powodu katastrofy w Katowicach (z powodu zawalenia się dachu hali targowej zginęło 65 osób) premier Marcinkiewicz zdecydował się ją odłożyć.
Szefowi rządu towarzyszą wiceministrowie: gospodarki - Piotr Naimski oraz spraw zagranicznych - Stanisław Komorowski.
Agata Jabłońska