Trwa ładowanie...
d2l7vi2

Premier Malezji jedzie do Holandii, rozmawiać o katastrofie boeinga

Premier Malezji Mohamed Najib bin Abdul Razak poinformował, że w przyszłym tygodniu uda się do Holandii. Spotka się tam z szefem rządu Markiem Rutte, by omówić m.in. zapewnienie śledczym dostępu do miejsca katastrofy boeinga na Ukrainie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Malezji Mohamed Najib bin Abdul Razak
Premier Malezji Mohamed Najib bin Abdul Razak (AFP, Fot: MANAN VATSYAYANA)
d2l7vi2

Najib w środę uda się do Holandii, dokąd sprowadzane są i gdzie identyfikowane są szczątki ofiar katastrofy z 17 lipca. Odwiedzi bazę wojskową w Hilversum, gdzie obecnie nad identyfikacją pracuje ok. 200 ekspertów.

Szef malezyjskiego rządu zapowiedział, że będzie rozmawiać z premierem Rutte o tym, jak zapewnić międzynarodowym śledczym pełny dostęp do miejsca wypadku. Najib chce też dowiedzieć się, czy malezyjscy eksperci mogą pomóc w przyspieszeniu identyfikacji zwłok.

Premier ocenił, że prorosyjscy separatyści, którzy kontrolują teren katastrofy, wypełnili na razie dwa z trzech punktów porozumienia, które zawarli w ubiegły poniedziałek z malezyjskimi władzami. Wyjaśnił, że rebelianci przekazali już ciała ofiar i dwie czarne skrzynki samolotu. Jednak trzeci warunek, czyli zapewnienie bezpiecznego dostępu do miejsca wypadku, nie został jeszcze spełniony.

d2l7vi2

- Moim priorytetem jest teraz upewnienie się, że wypełniona zostanie trzecia część porozumienia i że międzynarodowi śledczy będą mieli pełny i bezpieczny dostęp do miejsca wypadku - oświadczył premier. - Będzie to wymagało współpracy między tymi, którzy kontrolują miejsce katastrofy, a ukraińskimi siłami zbrojnymi - dodał.

Boeing 777 linii Malaysia Airlines z 298 osobami na pokładzie został zestrzelony 17 lipca w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, gdzie toczą się walki między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami. W katastrofie maszyny lecącej z Amsterdamu do Kuala Lumpur zginęli wszyscy pasażerowie i cała załoga. Samolotem leciało m.in. 193 Holendrów i 43 Malezyjczyków.

Holandia koordynuje międzynarodowe śledztwo w sprawie wypadku.

d2l7vi2

Podziel się opinią

Share
d2l7vi2
d2l7vi2
Więcej tematów