Trwa ładowanie...

Premier Łotwy podał się do dymisji po katastrofie w supermarkecie

Premier Łotwy Valdis Dombrovskis podał się wraz ze swym gabinetem do dymisji po katastrofie w supermarkecie w Rydze, gdzie w następstwie zawalenia się w miniony czwartek dachu zginęły 54 osoby. Zapowiedział, że nie stanie na czele nowego rządu.
Share
Supermarket Maxima
Supermarket MaximaŹródło: PAP/EPA, Fot: Emil Desjatnikov
d4gt5c0

Dombrovskis, który spotkał się z prezydentem Andrisem Berzinsem, powiedział, że bierze na siebie "polityczną odpowiedzialność za tragedię w centrum handlowym 'Maxima'".

Berzins przyjął jego rezygnację - podała kancelaria prezydencka. Szef państwa rozpoczął poszukiwania kandydata, który będzie musiał utworzyć nową koalicję.

Dombrovskis zapowiedział, że nie stanie na czele nowego rządu, lecz powróci do parlamentu jako poseł. Berzins podał w oświadczeniu, że chce, by nowy gabinet powstał jeszcze w tym roku.

d4gt5c0

Dombrovskis podziękował Łotyszom za poparcie i przeprosił za błędy.

Niezbędny jest rząd, który otrzyma poparcie większości w parlamencie i będzie w stanie rozwiązać powstałe problemy - powiedział ustępujący szef Rady Ministrów. Był on, jak zauważają agencje, najdłużej sprawującym swą funkcję premierem Łotwy. Kierował rządem od 2009 roku, w tym w czasach najostrzejszego kryzysu gospodarczego w ostatnich latach.

Łotwa ma 1 stycznia dołączyć do strefy euro. Analitycy oceniają, że dymisja premiera nie przeszkodzi w tych planach, chociaż wskazują też, że większość Łotyszy jest euro przeciwna.

21 listopada w centrum handlowym w Rydze, gdzie było bardzo wielu ludzi, zawalił się dach. Już po przybyciu strażaków nastąpił kolejny zawał, który utrudnił akcję ratunkową. W następstwie katastrofy śmierć poniosły 54 osoby, a 39 zostało rannych. W kraju ogłoszono trzydniową żałobę.

Przyczyna zawalenia się dachu nie jest znana. Wszczęto śledztwo, w ramach którego badana jest konstrukcja budynku. Minister gospodarki Daniels Pavluts oświadczył w tym tygodniu, że do katastrofy przyczynił się brak nadzoru rządowego nad projektami budowlanymi. Rząd Łotwy zlikwidował - w ramach cięć wydatków - państwowy inspektorat budowlany.

d4gt5c0

Podziel się opinią

Share
d4gt5c0
d4gt5c0
Więcej tematów