Trwa ładowanie...
ycipk-42ewxx
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Premier Łotwy podał się do dymisji po katastrofie w supermarkecie

Premier Łotwy Valdis Dombrovskis podał się wraz ze swym gabinetem do dymisji po katastrofie w supermarkecie w Rydze, gdzie w następstwie zawalenia się w miniony czwartek dachu zginęły 54 osoby. Zapowiedział, że nie stanie na czele nowego rządu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Supermarket Maxima
Supermarket Maxima (PAP/EPA, Fot: Emil Desjatnikov)
ycipk-42ewxx

Dombrovskis, który spotkał się z prezydentem Andrisem Berzinsem, powiedział, że bierze na siebie "polityczną odpowiedzialność za tragedię w centrum handlowym 'Maxima'".

Berzins przyjął jego rezygnację - podała kancelaria prezydencka. Szef państwa rozpoczął poszukiwania kandydata, który będzie musiał utworzyć nową koalicję.

Dombrovskis zapowiedział, że nie stanie na czele nowego rządu, lecz powróci do parlamentu jako poseł. Berzins podał w oświadczeniu, że chce, by nowy gabinet powstał jeszcze w tym roku.

ycipk-42ewxx

Dombrovskis podziękował Łotyszom za poparcie i przeprosił za błędy.

Niezbędny jest rząd, który otrzyma poparcie większości w parlamencie i będzie w stanie rozwiązać powstałe problemy - powiedział ustępujący szef Rady Ministrów. Był on, jak zauważają agencje, najdłużej sprawującym swą funkcję premierem Łotwy. Kierował rządem od 2009 roku, w tym w czasach najostrzejszego kryzysu gospodarczego w ostatnich latach.

Łotwa ma 1 stycznia dołączyć do strefy euro. Analitycy oceniają, że dymisja premiera nie przeszkodzi w tych planach, chociaż wskazują też, że większość Łotyszy jest euro przeciwna.

21 listopada w centrum handlowym w Rydze, gdzie było bardzo wielu ludzi, zawalił się dach. Już po przybyciu strażaków nastąpił kolejny zawał, który utrudnił akcję ratunkową. W następstwie katastrofy śmierć poniosły 54 osoby, a 39 zostało rannych. W kraju ogłoszono trzydniową żałobę.

ycipk-42ewxx

Przyczyna zawalenia się dachu nie jest znana. Wszczęto śledztwo, w ramach którego badana jest konstrukcja budynku. Minister gospodarki Daniels Pavluts oświadczył w tym tygodniu, że do katastrofy przyczynił się brak nadzoru rządowego nad projektami budowlanymi. Rząd Łotwy zlikwidował - w ramach cięć wydatków - państwowy inspektorat budowlany.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-42ewxx

ycipk-42ewxx
ycipk-42ewxx