Premier: Kodeks karny na nowo
Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w
Kodeksie karnym - poinformował premier Jarosław
Kaczyński. Podkreślił, że zmiany w kodeksie są tak daleko idące,
że "spokojnie można mówić o nowym Kodeksie karnym".
Mamy tu do czynienia z aktem, którego sensem jest odejście od krytykowanego przez nas bardzo mocno Kodeksu karnego z 1997 r., tego kodeksu, który jest kojarzony z nazwiskiem prof. (Andrzeja) Zolla przede wszystkim- powiedział premier.
Kary dla nieletnich i groźnych przestępców
Premier ujawnił, że w nowelizacji mamy do czynienia m.in. z zaostrzeniem kar za najgroźniejsze przestępstwa, a także z rozszerzeniem odpowiedzialności karnej wobec osób, które ukończyły 15., a nie ukończyły 17. roku życia. Zmiany dotyczą także m.in. rozszerzenia prawa do tzw. obrony koniecznej.
Wprowadzone będą też nowe rodzaje przestępstw, na przykład zlecenie zabójstwa. Do tej pory było to traktowane jak podżeganie, za co odpowiedzialność była niższa niż za samo zabójstwo. Szczególnie zaostrzone będą kary za przestępczość zawodową, zorganizowaną i popełniają w warunkach recydywy.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapewniał, że w wyniku zmian poczucie bezkarności najgroźniejszych przestępców się zmniejszy, co powiększy poczucie bezpieczeństwa Polaków. Według Ziobry, dotychczasowy kodeks karny z 1997 r. obniżał odpowiedzialność za najgroźniejsze zbrodnie.
Gdy przekroczenie obrony koniecznej nastąpiłoby pod wpływem strachu lub wzburzenia, w miejsce dotychczasowego obligatoryjnego odstąpienia przez sąd od wymierzenia kary, wprowadzona ma być instytucja "niepodlegania karze" - do procesu nie będzie dochodzić. Nie będzie karane np. zabicie kogoś, kto się włamie do naszego domu.
Nowe przestępstwa i pomoc ofiarom
Możliwość zakazu przedterminowego zwolnienia skazanego na karę dożywocia; wzmocnienie ochrony pokrzywdzonego; wzrost maksymalnej wysokości kary grzywny z obecnych 720 tys. zł do 7,2 mln zł - również takie propozycje zmian w Kodeksie karnym przyjął rząd.
Jak podano w komunikacie po posiedzeniu rządu, zostanie utworzony Fundusz Pomocy Ofiarom Przestępstw, na który będą przekazywane m.in. nawiązki i świadczenia pieniężne; obecnie rozdzielane między instytucje, fundacje oraz stowarzyszenia.
Projekt przewiduje, że zabójstwo w celu utrudnienia postępowania - świadka, policjanta, prokuratora, sędziego - będzie karane karą 25 lat albo dożywociem. Przestępstwem staje się przygotowanie do zbrodni zabójstwa (dotychczas niekarane), a także przyjęcie zlecenia zabójstwa. Gwałt ze szczególnym okrucieństwem lub popełniony wobec dziecka poniżej 15 lat będzie zagrożony karą od 5 do 25 lat. Tak samo karany będzie rozbój z bronią w ręku lub zabór pojazdu z bronią w ręku.
Wyeliminowana ma być kara 25 lat pozbawienia wolności jako odrębny jej rodzaj. Wydłuża się karę terminowego pozbawienia wolności - od 1 miesiąca do 25 lat, co oznacza, że będzie możliwe wymierzenie kary w przedziale pomiędzy 15 a 25 lat. Nowością ma być możliwość orzekania kary pozbawienia wolności poniżej miesiąca w przypadku drobnych przestępstw.
Nowym rozwiązaniem ma być zakaz wstępu na masowe imprezy także sportowe, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Będzie on orzekany wobec sprawców przestępstw związanych z imprezami masowymi. Złamanie zakazu będzie traktowane jako przestępstwo. Projekt wprowadza przestępstwo kradzieży kieszonkowej - dziś jest to wykroczenie.