Premier: KNB podjęła decyzję niezgodną z interesem państwa
Premier Kazimierz Marcinkiewicz
zapowiedział, że jeśli Komisja Nadzoru Bankowego nie zgodzi się na
udział przedstawiciela Skarbu Państwa w posiedzeniu Komisji, to
rząd odwoła się od tej decyzji. Posiedzenie Komiji dotyczące fuzji
banków Pekao SA i BPH), ma się odbyć w środę.
Niezależność rządu została naruszona przez prezesa NBP, a Komisja Nadzoru Bankowego podjęła decyzje niezgodne z interesem państwa - powiedział premier w radiowych "Sygnałach Dnia".
Na poprzednim posiedzeniu Komisji przewodniczący Leszek Balcerowicz wykluczył z posiedzenia przedstawiciela ministerstwa finansów Cezarego Mecha.
Mam nadzieję, że zostanie przywrócony stan prawny, który pozwoli Skarbowi Państwa być stroną w postępowaniu Komisji. Skarb Państwa wykorzysta każdy element prawny, aby w tym postępowaniu uczestniczyć, zgodnie z prawem - zapewnił Marcinkiewicz.
Dziwi mnie to, co się dzieje w Komisji Nadzoru Bankowego. Komisja podjęła takie decyzje, które są niezgodne z prawem i interesem państwa. Mamy sytuację bardzo trudną, bo niezależność rządu została naruszona przez prezesa NBP. Ta fuzja banków może przynieść zwolnienia - od 3-6 tys. pracowników. Taka sytuacja do tej pory nie miała miejsca i nie może mieć miejsca. Nikt nie jest ponad prawem i poza prawem - powiedział premier.
Odnosząc się do propozycji postawienia prezesa NBP Leszka Balcerowicza przed Trybunał Stanu, premier powiedział, "jeśli wysoki rangą urzędnik podejmuje decyzje, które są sprzeczne z interesami państwa, musi stanąć przed Trybunałem. Tak jest w każdym państwie". Dodał, że prawdopodobnie tak się nie stanie, ponieważ nie będzie większości w parlamencie, która by to umożliwiła.
Premier nie podjął jeszcze decyzji, czy poprze wniosek w sprawie powołania komisji śledczej dotyczącej sektora bankowego.
We wtorek o godz. 16. rozpocznie się dodatkowe dwudniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się projektami uchwał autorstwa PiS oraz LPR o powołaniu komisji śledczych. Klub PiS złożył projekt uchwały ws. powołania komisji śledczej do zbadania prawidłowości i efektywności działania prezesa NBP i Komisji Nadzoru Bankowego jako organów nadzoru bankowego. PiS proponuje, aby komisja liczyła 9 członków. LPR złożyła natomiast wniosek o powołanie komisji śledczej do zbadania działań ministrów odpowiedzialnych za decyzje dotyczące prywatyzacji i przejęć w sektorze bankowym oraz działań NBP i KNB w zakresie wydawania zezwoleń na przekształcenia kapitałowe w sektorze bankowym w latach 1989-2006. (it)