PolskaPremier: kibicuję Sarkozy'emu

Premier: kibicuję Sarkozy'emu

W wyborach prezydenckich kibicuję Nicolasowi Sarkozy'emu. On rozumie, że Europa w kształcie, w którym Polska nie ma nic do powiedzenia, prowadzi do konfliktu i mechanizmów określanych niekiedy jako hegemonizm. To mechanizmy, które zniszczą Unię Europejską – powiedział premier Jarosław Kaczyński w audycji "Sygnały Dnia".

Jacek Karnowski: Panie premierze, świat żegna Borysa Jelcyna, pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta Rosji. Czy pan miał okazję zetknąć się z tą historyczną już postacią?

Jarosław Kaczyński: Nie, osobiście nigdy się z Borysem Jelcynem nie zetknąłem, ale postać jest rzeczywiście historyczna i niezależnie od różnych jego cech i przypadłości i niezależnie od tego, jak w tej chwili jest oceniany w Rosji ludzkość powinna mu być wdzięczna, bo on doprowadził do czegoś, co bardzo, ale to bardzo przysłużyło się światowej demokracji i światowej wolności.

Na tle dzisiejszej Rosji czy szerzej – na tle całej historii Rosji to był polityk dość przyjazny Polsce.

- Tak, to był polityk na pewno nie nastawiony agresywnie wobec Polski, ale przede wszystkim to był polityk, który rozmontował Związek Sowiecki. Co prawda w tej chwili to bywa nazywane „największą katastrofą geopolityczną XX wieku”, ale ja będę podtrzymywał zdanie, że to był akt sprawiedliwości i potężny krok w stronę demokracji w Rosji, okazało się, który nie był ostateczny, ale ja sądzę, że jednak przyjdzie taki czas, kiedy w Rosji demokracja zwycięży i wtedy Borys Jelcyn – mimo wszystkich jego błędów – będzie jednak pamiętamy jako ten, który się do jej tworzenia bardzo przyczynił.

Jeżeli jesteśmy już przy Rosji, wygląda na to, że Moskwa nie ustąpi w sprawie embarga na polskie mięso. Polska deklarowała wcześniej, że jest gotowa wycofać się z tego weta wobec mandatu w negocjacjach Unia-Moskwa, ale to chyba nie pomogło. Co dalej w tej sprawie?

- Zobaczymy, to jeszcze nie jest w tej chwili tak ostatecznie pewne. Rosjanie czasem podejmują decyzje zaskakujące, ale jeżeli nie podejmą takiej zaskakującej i dobrej decyzji, to po prostu weto będzie w dalszym ciągu obowiązywało i nie będzie tych rokowań.

Sekretarz obrony USA Robert Gates gościł wczoraj w Moskwie i nie przekonał swoich rozmówców do tego projektu, pomimo że oferował jednak bardzo duże ustępstwa względem strony rosyjskiej. W tej sprawie jesteśmy skazani na konflikt z tego wynika.

- W tej chwili tak to wygląda, ale proszę pamiętać, że w polityce wszystko się zmienia, że to, co w jakimś momencie wydaje się powodem konfliktu czy ostrego konfliktu, później jest przyjmowane i akceptowane, zapomina się o tym wszystkim, co było elementem kontrowersji. Polska, oczywiście, na odpowiednio dobrych warunkach, potrzebuje tej tarczy i będzie podejmowała decyzje całkowicie samodzielnie. Oczywiście, w relacji ze Stanami Zjednoczonymi, ale też nie pod dyktando Stanów Zjednoczonych, tylko wedle swoich interesów, wedle oceny swoich własnych interesów.

Jeszcze jeden temat zagraniczny – Francja po pierwszej turze wyborów prezydenckich. Przechodzą Sarkozy i Royal. Pan, panie premierze, kibicuje kandydatowi prawicy francuskiej?

- Oczywiście, że kibicuję, chociaż, oczywiście, to jest też kibicowanie z daleka, bo to jest decyzja Francuzów. Natomiast pan Sarkozy wykazał niektórymi przynajmniej swoimi deklaracjami, iż rozumie, że kształt Europy, w którym takie kraje, jak Polska, nie mają w gruncie rzeczy nic do powiedzenia, to jest zły kształt, prowadzący do konfliktu, powrotu do mechanizmów, które określano niekiedy jako hegemonizm, a to są mechanizmy, które Unię Europejską zniszczą. Trzeba wszystko zrobić, żeby one nie zaczęły w Unii Europejskiej funkcjonować. I powtarzam – jeśli Sarkozy-prezydent podtrzyma ten sposób myślenia, to to będzie bardzo dobry znak dla Europy i dla Polski.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)