Trwa ładowanie...
20-09-2013 15:23

Premier Donald Tusk rozpoczął procedurę odwołania szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego

Premier Donald Tusk podjął decyzję o rozpoczęciu procedury odwołania szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. Janusza Noska - poinformował CIR. Wniosek o odwołanie generała złożył szef MON Tomasz Siemoniak. Według informacji radia TOK FM, dymisja Noska może mieć związek z aferą korupcyjną przy wojskowych przetargach w Malborku. Z kolei RMF FM podaje, że przyczyną mógł być konflikt personalny miedzy wiceministrem obrony Waldemarem Skrzypczakiem a szefem SKW.

Premier Donald Tusk rozpoczął procedurę odwołania szefa Służby Kontrwywiadu WojskowegoŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d3zxkh5
d3zxkh5

"Prezes Rady Ministrów, na wniosek Ministra Obrony Narodowej, podjął decyzję o rozpoczęciu przewidzianej ustawą procedury dotyczącej odwołania Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. Janusza Noska z zajmowanego stanowisk" - podał CIR w komunikacie.

Zgodnie z ustawą o SKW i Służbie Wywiadu Wojskowego szefów tych służb premier powołuje na wniosek ministra obrony po zasięgnięciu opinii prezydenta, Kolegium ds. Służb Specjalnych oraz sejmowej speckomisji.

Przewodnicząca Komisji ds. Służb Specjalnych Elżbieta Radziszewska powiedziała, że nie widziała jeszcze wniosku premiera. - Gdy tylko wpłynie, komisja zaopiniuje go - zaznaczyła. Według kalendarza prac komisji najbliższe posiedzenie planowane jest na czwartek 26 września.

Przyczyny odwołania?

Na pytanie PAP dotyczące przyczyn odwołania Noska, minister Siemoniak powiedział: - Nie będę komentować. To sprawa służb.

d3zxkh5

Tymczasem radio TOK FM podaje, że odwołanie szefa SKW wiąże się z aferą korupcyjną ws. przetargów w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Informator TOK FM zaznaczył, że kontrwywiad nie musi być zamieszany w aferę, ale "SKW ma obowiązek ochraniać wszystkie tego typu operacje".

Z kolei reporter RMF FM Roman Osica dowiedział się, że prawdopodobny powodem wszczęcia procedury odwołania szefa SKW był ostry konflikt między Noskiem a Skrzypczakiem.

Podejrzenia SKW ws. gen. Skrzypczaka

Pod koniec lipca "Rzeczpospolita" napisała, że SKW wystąpiła do prokuratury przeciwko wiceministrowi obrony Waldemarowi Skrzypczakowi odpowiedzialnemu za zakupy i uzbrojenie. SKW miała podejrzewać Skrzypczaka o lobbing na rzecz koncernów zbrojeniowych. Dziennik twierdził też, że SKW ostatnio nie przedłużyła Skrzypczakowi certyfikatu dostępu do informacji "ściśle tajne".

Skrzypczak zaprzeczył, by lobował za jakąkolwiek firmą, przyznał jednak, że osobiście zna niektórych szefów firm zbrojeniowych i pracujących dla nich lobbystów. Dodał, że oficjalnie nic nie wie o doniesieniu SKW do prokuratury, nie dziwi go jednak zainteresowanie kontrwywiadu wojskowego. Według Skrzypczaka zamieszanie mogło być zemstą lobbystów za przecięcie "wielu patologicznych układów".

d3zxkh5

MON oświadczyło wtedy, że nie wiadomo mu o postępowaniu prokuratury ani o jakichkolwiek zarzutach. Resort podkreślił, że wszyscy jego pracownicy mają niezbędne poświadczenia bezpieczeństwa w dostępie do informacji niejawnych i nie jest prawdą, że Skrzypczakowi zablokowano dostęp do niezbędnych w pracy dokumentów.

Naczelna Prokuratura Wojskowa poinformowała, że "w żaden sposób nie może się odnieść do pytań" związanych z publikacją.

Sylwetka Noska

45-letni Nosek kierował SKW od lutego 2008 r. (przez pierwsze trzy miesiące jako p.o. szefa tej służby). Prezydent Bronisław Komorowski awansował go na generała brygady w listopadzie 2010 r.

d3zxkh5

Od 1992 r. Nosek był funkcjonariuszem Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i SKW. Był m.in. naczelnikiem zamiejscowego wydziału UOP w Zakopanem (1996-1998), zastępcą szefa delegatury UOP w Krakowie (1998-1999) i dyrektorem zarządu ochrony ekonomicznych interesów państwa UOP (1999-2002). W ABW kierował delegaturą w Krakowie (2002-2006) i Inspektoratem Nadzoru, Kontroli i Bezpieczeństwa Wewnętrznego ABW (od listopada 2007 do lutego 2008).

Nosek pochodzi z Nowego Targu. Z wykształcenia jest historykiem, uczniem prof. Tomasza Strzembosza. W 1999 r. opublikował biografię wojskową gen. bryg. Mieczysława Boruty Spiechowicza. Szkolił się także m.in. w Akademii FBI w Quantico w USA. W latach 80. działał w podziemnym harcerstwie.

Źródło: TOK FM, RMF FM

d3zxkh5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zxkh5
Więcej tematów