Premier Donald Tusk przeprasza warszawiaków za burdy w Dniu Niepodległości
To, co się stało, jest nie do zaakceptowania - powiedział premier Donald Tusk, komentując burdy, do których doszło w poniedziałek podczas "Marszu Niepodległości" w Warszawie. Szef rządu wyraził ubolewanie z powodu aktów agresji wobec ambasady rosyjskiej.
- Nie może być przyzwolenia, nie może być politycznej akceptacji dla tego typu zdarzeń - podkreślił Tusk w poniedziałek na konferencji prasowej zwołanej wieczorem przed wylotem do Paryża.
Podczas Marszu Niepodległości w Warszawie doszło do starć z policją. Zatrzymano co najmniej 30 osób. 7 policjantów zostało rannych. Marsz zorganizowany przez środowiska narodowe, został rozwiązany przez ratusz - na żądanie policji.
Do zamieszek doszło m.in. przed tzw. skłotami przy ul. Skorupki i ul. Wilczej oraz w okolicach ambasady Federacji Rosyjskiej. Niektórzy z uczestników burd mieli twarze zasłonięte kominiarkami.
Premier ocenił, że na warszawskich ulicach było spokojnie, "dopóki nie ruszyła, niestety, tradycyjna manifestacja tych, którzy ze Święta Niepodległości chcą robić rozróbę".
Tusk poinformował, że jest w stałym kontakcie z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem. - Sytuacja jest opanowana. W Warszawie, jak sądzę, nie dojdzie już w tej chwili do żadnych poważniejszych zajść, ale to, co się stało, jest nie do zaakceptowania - powiedział Tusk.
"Niedopuszczalny akt agresji"
Premier podkreślił, że każdy, kto "nie tylko toleruje, ale akceptuje tego typu zdarzenia", ponosi za nie współodpowiedzialność.
- Nie mamy dzisiaj możliwości cieszyć się z tego wieczora, ponieważ niektóre zdarzenia są dla Polski bardzo przykre - powiedział Tusk. Zaznaczył, że dotyczy to zarówno "niedopuszczalnego aktu agresji wobec policjantów strzegących ambasady rosyjskiej i samej ambasady".
- Trzeba tu wyrazić ubolewanie. Niezależnie od emocji, jakie kierują różnymi grupami manifestujących w Święto Niepodległości, tego typu zdarzenia nie mogą mieć miejsca - ocenił szef rządu.
- Ci, którzy rujnują nasze święto aktami agresji i przemocy, naprawdę zagrażają polskiej niepodległości. To jest moment, w którym trzeba powiedzieć bardzo wyraźnie, bardzo głośno, że każdy odpowiedzialny Polak, szczególnie ten, który sprawuje funkcje publiczne, każdy polski polityk, powinien jednoznacznie dziś, jutro powiedzieć to, co myśli na ten temat. Co myśli o tych, którzy dewastują nasze narodowe święta i którzy także dewastują polską reputację, bo przecież świat patrzy na tego typu zdarzenia - powiedział Tusk.
- Jeśli słyszymy w Święto Niepodległości słowa o tym, że jakieś siły zagrażają polskiej niepodległości, to nie mam żadnych wątpliwości, że są to słowa wywołujące tego typu zagrożenia - dodał szef rządu.
Jak powiedział, jest mu przykro i momentami wstyd za to, co dzieje się 11 listopada - w dniu, w którym wszyscy Polacy powinni pokazywać dumę ze swojej ojczyzny.
- Dziś usłyszałem wieczorem z ust (prezesa PiS) Jarosława Kaczyńskiego, że pokaże siłę, że Polska naprawdę nie jest niepodległa; to też są słowa, które w mojej ocenie powodują, że może my nie potrafimy, nie udaje nam się obchodzić 11 listopada tak, jak by wszyscy chcieli - zaznaczył Tusk.
Premier przeprasza i dziękuje
Tusk zwrócił uwagę, że we wcześniejszym marszu organizowanym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz w Biegu Niepodległości wzięły udział tysiące ludzi z całej Polski. Przeprosił warszawiaków za to, że - Dzień Niepodległości nie mógł być dniem świątecznym do końca, do późnego wieczora.
Dziękował wszystkim tym, którzy "starali się, jak mogli, aby także wieczorem Warszawa była spokojna i bezpieczna". Podziękował policjantom, którzy "wykonywali swoje czynności tak jak potrafili i udało się utrzymać agresywnie manifestujących w elementarnej dyscyplinie, dzięki czemu nie doszło do jakichś szczególnie dramatycznych zdarzeń".
Premier powiedział, że opóźnił swój poniedziałkowy wylot do Paryża, a także zamierza skrócić tę wizytę, bo chce pilnie spotkać się z kierownictwem MSW. Zapewnił, że będzie informował opinię publiczną o podjętych działaniach.