PolskaPremier atakuje UE ws. COVID-19. Nie wspomniał, kto wynegocjował szczepionki

Premier atakuje UE ws. COVID-19. Nie wspomniał, kto wynegocjował szczepionki

Premier w najnowszym odcinku swojego podcastu nie szczędził ostrych słów w kierunku Unii Europejskiej. Stwierdził, że poszczególne kraje poradziły sobie z pandemią COVID-19 lepiej, niż sama wspólnota. Nie wspomniał o tym, kto wynegocjował szczepionki.

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki
Źródło zdjęć: © PAP | AA/ABACA

Piąty odcinek podcastu premiera Mateusza Morawieckiego został opublikowany w sieci w piątek, 22 października.

"W tym tygodniu kursuję pomiędzy Warszawą, Brukselą a Strasburgiem, więc będę oczywiście mówił głównie o sprawach europejskich, polskiej Konstytucji i unijnych traktatów" - napisał premier na Facebooku. "Ale również o tym (...) czy praca po szesnaście godzin na dobę jest moralna, opłacalna i powinna być dozwolona" - dodał.

W ten sposób odniósł się oczywiście do stwierdzenia prof. Marcina Matczaka, który napisał, że młodzi ludzie, aby odnieść sukces, powinni pracować szesnaście godzin dziennie, czym wywołał burzę.

- W ostatnich dniach dotarła do mnie internetowa afera, że wciąż niektórzy twierdzą, że normą jest pracować szesnaście godzin na dobę. To temat, który powraca, co i rusz. Ale może i w takich chwila dobrze widać, że potrzebujemy realnej sprawiedliwości, a nie prawa silniejszego - powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier uderza w UE. Zapomniał, kto wynegocjował szczepionki?

Premier rządu Prawa i Sprawiedliwości nie odpuścił sobie okazji, aby uderzyć w Unię Europejską.

- Unia staje się urzędniczym molochem, który generuje coraz więcej instytucji, ale kiedy przychodzi do działania, to okazuje się, że nie zawsze są one najbardziej sprawne - ocenił. Dalej kontynuował, że państwa narodowe są zdecydowanie bardziej sprawne w działaniu, niż wspólnota europejska, co jego zdaniem pokazała, chociażby pandemia COVID-19.

Zobacz także: Marek Belka o Mateuszu Morawieckim. Nie owijał w bawełnę

Nie wspomniał jednak, że Unia Europejska wynegocjowała przydział szczepionek dla wszystkich krajów, z czym prawdopodobnie nie poradziłyby sobie samodzielnie słabsi członkowie wspólnoty - w tym Polska - a zdecydowana większość dostaw trafiłaby wtedy do bogatszych, np. Niemiec i Francji.

Jakby tego było mało, Unia Europejska chce przekazać Polsce 57 miliardów euro w ramach Funduszu Odbudowy, który ma pomóc w poradzeniu sobie ze skutkami kryzysu, jaki wywołał koronawirus. Niektóre kraje już otrzymały pierwsze pieniądze, ale plan Polski nie został jeszcze zaakceptowany z powodu konfliktu, który Prawo i Sprawiedliwość toczy z Brukselą.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
mateusz morawieckipremierunia europejska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (565)