Trwa ładowanie...
d3irwcn

"Precz z Putinem!" - manifestacja w Kaliningradzie

Około 3 tys. mieszkańców Kaliningradu demonstrowało, domagając się dymisji premiera Władimira Putina i jego rządu, a także przywrócenia bezpośrednich wyborów gubernatorskich w Rosji. Milicja nie interweniowała.

Share
d3irwcn

W manifestacji wzięli udział stronnicy praktycznie wszystkich partii opozycyjnych - od radykalnego Frontu Lewicowego i Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) po demokratyczną partię Jabłoko i liberalny ruch Solidarność.

Demonstranci żądali też zapewnienia wszystkim siłom politycznym równego dostępu do państwowych mediów, wprowadzenia dla mieszkańców tej enklawy między Polską a Litwą ruchu bezwizowego z krajami Unii Europejskiej oraz zniesienia zaporowych ceł na samochody sprowadzane z zagranicy.

"Precz z Putinem!", "Precz z rządem Putina!" i "Putin - do dymisji!" - skandowali uczestnicy akcji.

Początkowo kaliningradzka opozycja zamierzała zażądać od prezydenta Dmitrija Miedwiediewa odwołania lokalnego gubernatora Gieorgija Boosa. Jednak w zeszły poniedziałek okazało się, że niepopularnego Boosa nie ma liście kandydatów na szefa regionalnej administracji, zaproponowanej Kremlowi przez partię Jedna Rosja, kierowaną przez Putina.

d3irwcn

Boos jest gubernatorem obwodu kaliningradzkiego od 2005 roku. Wcześniej był wiceburmistrzem Moskwy. Jego mandat wygasa we wrześniu.

W kwietniu ponad 12 tys. osób demonstrowało na ulicach Kaliningradu, wyrażając niezadowolenie m.in. z podwyżek opłat komunalnych, podniesienia podatku drogowego i wysokich ceł na importowane auta. Żądali również dymisji Putina i Boosa.

To po tej manifestacji kaliningradzki gubernator stracił poparcie Kremla. Miedwiediew wielokrotnie mówił, że jednym z głównych kryteriów oceny pracy gubernatorów jest poziom poparcia społecznego dla nich.

Uczestnicy sobotniej akcji uchwalili rezolucję, w której podkreślili, że zastąpienie Boosa innym politykiem Jednej Rosji niczego nie zmieni.

Bezpośrednie wybory gubernatorskie w Federacji Rosyjskiej zostały zniesione w 2004 roku z inicjatywy Putina, który był wówczas prezydentem. Obecnie kandydatów na gubernatorów wskazuje Kreml, a zatwierdzają ich lokalne parlamenty.

Jerzy Malczyk

d3irwcn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3irwcn
Więcej tematów