Prawybory studenckie "Zmień kraj - idź na wybory"
W całej Polsce przeprowadzono
prawybory studenckie. Do akcji "Zmień kraj. Idź na wybory!"
włączyło się kilkadziesiąt uczelni w całej Polsce. Celem akcji
jest zachęcenie młodych ludzi do udziału w wyborach.
16.10.2007 | aktual.: 16.10.2007 17:03
W 37 punktach Polski prawybory studenckie zorganizowała Fundacja Projekt Polska, do której dołączył Parlament Studentów RP. Akcję wsparły też organizacje młodzieżowe, m.in. Młode Centrum i Pokolenie '89 - poinformowała Dominika Blachnicka z Fundacji Projekt Polska. Te prawybory mają skłonić młodych ludzi do udziału w wyborach 21 października. Chcemy być słyszalnym głosem młodego pokolenia w debacie politycznej i zbliżających się wyborach - wyjaśniła Blachnicka.
W Krakowie studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w sondażu przedwyborczym mogą odpowiadać na cztery pytania dotyczące chęci udziału w wyborach, poparcia dla komitetu wyborczego w wyborach do Sejmu oraz poparcia dla kandydatów w wyborach do Senatu, a także preferowanej koalicji rządowej po wyborach. Stoliki z kartami sondażowymi ustawiono w czterech miejscach na uczelni i miasteczku studenckim. Organizatorzy przygotowali się na udział w sondażu około 1000 osób. Prawybory zorganizowano też w prywatnej Krakowskiej Szkole Wyższej. Na Uniwersytecie Jagiellońskim podobna akcja odbyła się w zeszłym tygodniu.
Akademia Ekonomiczna oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza zorganizowały prawybory w Poznaniu. Studenci oddawali swoje głosy od 9:00 do 15:00. Poza zdeklarowaniem swoich przekonań mogli oni na karcie do głosowań zamieścić swoje przemyślenia, rysunek czy komentarz. Jak mówi Jakub Sola, współorganizator akcji - "w ciągu pierwszych trzech godzin na Akademii Ekonomicznej zagłosowało około czterystu osób, spodziewamy się około ośmiuset, dodaje. Na Uniwersytecie spodziewają się około sześciuset głosujących.
Na Podkarpaciu prawybory odbywają się w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Do wczesnego popołudnia głosowały tam 54 osoby - poinformował PAP organizator przedsięwzięcia, Krzysztof Skowron.
Mam nadzieję, że do zakończenia głosowania udział w nim weźmie, co najmniej, drugie tyle - powiedział Skowron. W PWSW studiuje 1500 osób, z czego 1300 studentów w systemie dziennym.
W miasteczku Uniwersytetu Opolskiego do południa w punktach do głosowania pojawiło się niewielu studentów. Uczestnicy prawyborów mieli do dyspozycji czystą kartę do głosowania. Mogli na niej napisać nazwę ugrupowania na które chcą oddać głos, albo napisać, dlaczego nie zamierzają brać udziału w wyborach. Wśród głosujących przeważały opinie, że należy wziąć udział w wyborach 21 października.
Studenci Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu także zorganizowali we wtorek prawybory. Jak poinformowała PAP Paulina Makowiecka, kierownik Działu Komunikacji Zewnętrznej na WSH w Radomiu, celem akcji jest - tak jak w całym kraju - zachęcenie młodych ludzi do udziału w wyborach.
We wtorek w dwóch budynkach WSH zorganizowano okręgi wyborcze. Studenci, którzy zdecydowali się wziąć udział w prawyborach, musieli okazać legitymację studencką lub dowód osobisty. Wielu z nich nie zdecydowało jeszcze, na kogo oddadzą swój głos i zakreślało ostatnią możliwość z karty do głosowania "chcę iść na wybory, ale nie mam na kogo głosować". Tak jak Marta Wykrota, studentka III roku Stosunków Międzynarodowych. Nie jestem jeszcze do końca zdecydowana, ale być może wybór będzie łatwiejszy po dzisiejszej debacie kandydatów na posłów, która odbędzie się na naszej uczelni - stwierdziła. Prawybory trwały do godziny 15. Wyniki mają być znane we wtorek wieczorem.
W Łodzi prawybory studenckie odbyły się na terenie trzech uczelni - Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej oraz Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania.
Karta do głosowania różni się od karty, którą będzie się wypełniać w wyborach parlamentarnych. Poza możliwością zagłosowania na wybraną partię, można także dopisać swoje poglądy i wybrać opcję "chciałbym głosować, ale nie mam na kogo".
W punktach wyborczych został zorganizowany "Hydepark Wolnych Wypowiedzi". Każdy student mógł wziąć udział w dyskusji o wyborach i zabrać głos w debacie o Polsce. Na specjalnych tablicach studenci zamieszczali swoje hasła, grafitti wyrażające ich opinie na temat wyborów, robili też fotografie i nagrywali swoje wypowiedzi.
Prawybory studenckie na Politechnice Gdańskiej rozpoczęły się w piątek i zakończyły we wtorek po południu. "Ankieterzy mają do rozdania 3 tysiące kart z nazwami wszystkich partii politycznych" - powiedziała PAP Monika Sierakowska, koordynująca prawybory na PG.
We Wrocławiu prawybory na wyższych uczelniach odbyły się na Politechnice Wrocławskiej, Uniwersytecie Wrocławskim i Akademii Ekonomicznej. Głosowanie rwało do godz. 15.
Jak powiedziała koordynator prawyborów Katarzyna Wocław z Uniwersytetu Wrocławskiego, do południa na Akademii Ekonomicznej zagłosowało około 150 osób, a na Uniwersytecie około 300. Podobna liczba głosowała na Politechnice. Odbywają się wykłady, więc myślę, że wynik, póki co, jest niezły. A przecież głosowanie nadal trwa - dodała Wocław.
W Szczecinie studenckie prawybory zorganizowano jedynie na tamtejszej Akademii Morskiej, na której studiuje około 3600 studentów. Prawybory rozpoczęły się o godz. 9 rano i trwały do godz. 14.00. Studenci mogli głosować w dwóch miejscach - na stołówce i w klubie "Pod Masztami".
Według informacji koordynującego akcję na AM Pawła Baumgarta kart do głosowania nie będzie więcej niż około 1 tysiąca._ Trudno powiedzieć dokładnie, ile ich jest bo są one sukcesywnie wykładane_ - wyjaśnił.
W jego ocenie zainteresowanie studentów było dość spore, choć - jak zaznaczył - nikt nie liczył przed zakończeniem głosowania wrzuconych do urn kart.
Na Politechnice Lubelskiej urna wyborcza została ustawiona niedaleko wejścia do stołówki, w miejscu gdzie gromadzi się i przechodzi dużo studentów. Informacje o prawyborach widniały na plakatach rozwieszonych na uczelni. Prawybory zorganizowano także na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej i Akademii Medycznej.
Nie było ich natomiast na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jak powiedział PAP przewodniczący tamtejszego samorządu studenckiego Sylwester Bandrowski, informacja o tej inicjatywie dotarła zbyt późno i samorząd miał za mało czasu na przygotowanie prawyborów.
Białostockie prawybory odbyły się na Uniwersytecie w Białymstoku. Główny punkt wyborczy zlokalizowany był na wydziale historyczno-socjologicznym. Były też punkty głosowań na innych wydziałach, m.in. prawa i ekonomii, które są zlokalizowane w innych rejonach miasta.
Prawybory na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach odbyły się w zeszłą środę. Zorganizowano je jedynie na Wydziale Nauk Społecznych - poinformował PAP szef uczelnianego samorządu Maciej Biskupski. Zdecydowanie wygrała PO, na drugim miejscu znalazła się LiD, a na trzecim PiS. Szczegółowe wyniki zostały przesłane do Warszawy i mają być zaprezentowane na konferencji prasowej, poświęconej uczelnianym prawyborom.
Największe uczelnie warszawskie prawyborów studenckich nie zorganizowały. Na wtorek planowano je, co prawda, w Szkole Głównej Handlowej, ale ostatecznie odwołano je "z powodów organizacyjnych" - poinformowano w biurze prasowym tej uczelni. Propozycja organizacji prawyborów padła na warszawskiej Akademii Medycznej. Z tego, co wiem, na razie studenci zastanawiają się nad tym, ale nic jeszcze nie zdecydowano- powiedziała przewodnicząca samorządu, Agnieszka Goldberg.