PolskaPrawybory i konwencje - przedwyborczy krajobraz Polski

Prawybory i konwencje - przedwyborczy krajobraz Polski


Kampania wyborcza w toku! W miniony weekend w wielu regionach Polski odbywały się prawybory i konwencje wyborcze.

03.06.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Posłowie Mirosław Drzewiecki i Iwona Śledzińska-Katarasińska otwierają listę kandydatów Platformy Obywatelskiej na posłów w okręgu łódzkim. Ubiegający się o mandat PO z Łodzi szef UKIE, Jacek Saryusz-Wolski, zajął piąte miejsce na liście. W Łodzi prawybory odbyły się w sobotę.

Zdaniem Saryusz-Wolskiego, sposób wyłaniania kandydatów w prawyborach to novum i eksperyment na polskiej scenie politycznej. Mam nadzieję, że jest to eksperyment dobry i udany, ponieważ sprawia on, że obywatele mogą mieć wpływ już na tworzenie list kandydatów, a nie tylko odnosić się do list, które tworzą aparaty partyjne - powiedział minister.

Do głosowania w prawyborach w okręgu łódzkim uprawnionych było 6 tys. osób, które podpisały deklarację poparcia dla Platformy. Według szacunkowych danych komitetów wyborczych, frekwencja w okręgach łódzkim i sieradzkim wyniosła ok. 40%.

Kandydatów do Sejmu z listy Platformy mogli też wybierać mieszkańcy okręgu Bydgoskiego. Listę kandydatów otwiera Teresa Piotrowska z SKL (ostatni wojewoda bydgoski), tuż za nią na liście znajdą się: Ryszard Grobelski - prywatny przedsiębiorca z Kruszwicy, Janusz Kaczmarek - szef Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu (wcześniej w AWS) i Henryk Pulchny - handlowiec z Bydgoszczy (SKL).

Nie wszędzie prawybory przebiegły bez incydentów. Oburzenie części kandydatów wywołał udział w głosowaniu dużej liczby osób, będących w widoczny sposób pod wpływem alkoholu. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone dopiero po rozpatrzeniu protestu kandydatów przez władze krajowe PO.

Nie mamy zastrzeżeń do samej procedury, ale do sytuacji, do jakich dochodziło podczas głosowania. Mogły one mieć znaczny wpływ na ostateczny wynik prawyborów - powiedział jeden z sygnatariuszy protestu, Maciej Krystek.

Według Andrzeja Olechowskiego, niedzielna warszawska konwencja prawyborcza Platformy Obywatelskiej odbywała się w atmosferze radości z gromadzenia się wokół spraw publicznych i spraw państwa. W stolicy startowało 54 kandydatów - m.in. szef MON Bronisław Komorowski, prezydent stolicy Paweł Piskorski, poseł Zbigniew Eysmont (SKL).

Każdy kandydat miał dwie minuty na prezentację. Dla uczestników prawyborów przygotowano poczęstunek. Zorganizowano też młodzieżowy turniej tenisowy, a dla najmłodszych przygotowano plac zabaw.

W niedzielę, w Łomiankach pod Warszawą, odbyła się konwencja Platformy dla okręgu Warszawa II - obejmującego wianuszek gmin podwarszawskich. Startowali w niej m.in. Krzysztof Oksiuta (SKL) oraz Łukasz Abgarowicz (dawniej UW). Z okręgu Warszawa II do Sejmu wejdzie 10 posłów.

W Szczecinie obradowała w niedzielę konwencja wyborcza Unii Wolności. Ustalono listę kandydatów, którzy wystartują w wyborach parlamentarnych z tego okręgu.

Delegaci w głosowaniu zadecydowali, że na pierwszym miejscu znajdzie się Grzegorz Jankowski, wicewojewoda zachodniopomorski i szef UW w regionie. Drugie miejsce zajęła prof. Teresa Lubińska, dziekan wydziału nauk ekonomicznych i zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, a trzecie - Dominik Górski, przewodniczący Rady Miasta Szczecina.

Obraz

Obradująca w sobotę w Częstochowie konwencja wyborcza UW również ustaliła nazwiska kandydatów do parlamentu. Trzy pierwsze miejsca na liście zajmą: dotychczasowy poseł UW Jerzy Zając, wicewojewoda śląski Zygmunt Kucharczyk oraz Stanisław Kowalczyk z Lublińca - dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych.

Tadeusz Mazowiecki zajął pierwsze miejsce na liście preferencji wyborczych w nadchodzących wyborach parlamentarnych, ustalonej w niedzielę podczas Krakowskiej Konwencji Wyborczej UW. Dwa kolejne miejsca zajęli tam pos. Józef Lassota i radna Krakowa - Brygida Kuźniak. (and)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)