Prawosławni wierni obchodzą Chrzest Pański
Na pamiątkę Chrztu Jezusa, wyznawcy
prawosławia oraz grekokatolicy obchodzą w sobotę Święto Chrztu
Pańskiego, zwane inaczej Świętem Jordanu. To jedna z dwunastu
najważniejszych w ich roku liturgicznym uroczystości
religijnych.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/prawoslawna-kapiel-w-lodowatej-moskwie-6038675283772033g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/prawoslawna-kapiel-w-lodowatej-moskwie-6038675283772033g )
Prawosławna kąpiel w lodowatej Moskwie
W niektórych parafiach województwa podlaskiego, które jest uważane za centrum polskiego prawosławia, okolicznościowe nabożeństwa odbyły się już w nocy lub nad ranem, podobnie jak w okresie świąt Bożego Narodzenia.
W Białymstoku uroczystości w sobotę przed południem przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej biskup Jakub, który odprawił liturgię w katedrze Św. Mikołaja. Wodę święcono w studni przy tej świątyni. Zwierzchnik Cerkwi w Polce metropolita Sawa wziął udział w obchodach Święta Jordanu w Warszawie.
Zwyczajem związanym ze Świętem Jordanu są procesje do najbliższych zbiorników wodnych (rzek, stawów lub jezior), tam gdzie jest taka możliwość. Chodzi o symboliczne poświęcenie przyrody. Kiedy jest mróz, w lodzie wycinane są przeręble w kształcie krzyża a miejsce, gdzie przychodzi procesja, jest dekorowane.
W województwie podlaskim takie uroczystości odbyły się m.in. w Gródku, Narewce, Królowym Moście, Dubiczach Cerkiewnych, Supraślu, Drohiczynie. W Siemiatyczach wierni z dwóch parafii prawosławnych tradycyjnie poszli nad miejscowy zalew, w tym roku nie pokryty lodem i tam poświęcili wodę. W uroczystości wziął udział biskup siemiatycki Jerzy.
Po uroczystości wierni zabierają poświęconą wodę do domów i będą przechowywać ją jako źródło łask. Poświęcą nią miejsca swego zamieszkania, a podczas różnych uroczystości postawią na stołach obok soli i chleba jako ochronę przed złymi mocami. Niektórzy piją ją też w czasie choroby lub przecierają nią bolące miejsca.
Po Święcie Jordanu rozpoczyna się w Cerkwi okres duszpasterskich wizyt, czyli kolędowania. Wtedy właśnie duchowni używają poświęconej wody do święcenia mieszkań i domowników.
Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego szacują liczbę wiernych w kraju na ok. 550-600 tys. Połowa z nich mieszka w województwie podlaskim, m.in. w Białymstoku, Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach.