Prawosławna kanonizacja męczenników
W Chełmnie (woj. lubelskie) rozpoczęły się główne uroczystości kanonizacyjne Męczenników Chełmskich i Podlaskich XX wieku - nowych świętych polskiego kościoła prawosławnego.
W odczytanej uchwale Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego podano, iż do grona świętych tego kościoła zaliczono mnicha Ignacego, księży Bazylego, Martysza, Mikołaja Golca, Lwa Korobczuka, Piotra Ochryzko, Sergiusza Zacharczuka, Pawła Szwajko oraz jego żonę Joannę, a także bezimiennych, którzy zginęli męczeńską śmiercią w obronie wiary prawosławnej.
"Znosząc prześladowania i śmierć, zachowali oni wiarę, miłość i nadzieję. Nie pałali rządzą zemsty, z pokorą i modlitwą przyjmowali męczeńską śmierć" - oświadczono w soborowej uchwale.
Wyniesieni w niedzielę do godności świętych męczennicy polegli w latach 40. XX wieku na terenach dzisiejszej Lubelszczyzny. Byli ofiarami polsko-ukraińskiego tamtego okresu.
Po odczytaniu uchwały, po kanonizacji męczenników po raz pierwszy odśpiewano teksty liturgiczne ku ich czci oraz uroczyście wyniesiono ikonę Świętych Męczenników Chełmskich i Podlaskich XX wieku.
Uroczystościom kanonizacyjnym przewodniczy zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita warszawski i całej Polski Sawa. Uczestniczą w nich hierarchowie polskiego kościoła prawosławnego, przedstawiciele kościołów prawosławnych z wielu krajów świata oraz licznie przybyli do Chełma wierni.
Niedzielne uroczystości kanonizacyjne poprzedziły całonocne nabożeństwa.