Praworządność pod lupą Brukseli. Kolejne gremium zajmie się sytuacją w Polsce

Praworządność pod lupą Brukseli. Kolejne gremium zajmie się sytuacją w Polsce

Praworządność pod lupą Brukseli. Kolejne gremium zajmie się sytuacją w Polsce
Źródło zdjęć: © PAP | Darek Delmanowicz
Piotr Białczyk
04.09.2019 19:09

"Komisja Europejska poprosiła, by temat praworządności w Polsce pojawił się 16 września na posiedzeniu ministrów ds. europejskich" - informuje RMF. Przeciwko wprowadzeniu tego punktu pod obrady szefów dyplomacji mili być tylko przedstawiciele Polski i Węgier.

Według relacji jednego z dyplomatów polski ambasador miał zaprotestować przeciwko obradom w połowie września, stwierdzając że "nie jest to dobry czas ze względu na zbliżające się w Polsce wybory parlamentarne". W odpowiedzi miał usłyszeć, że nie chodzi o debatę, tylko o "bardzo rzeczowe przedstawienie przez Komisje Europejską sytuacji praworządności w Polsce od lipca". Wtedy po raz ostatni doszło do spotkania ministrów ds. europejskich.

- To jest element procedury art. 7, chodzi o poinformowanie państw członkowskich - przyznał kolejny dyplomata w rozmowie z RMF. Komisja Europejska ma być zaniepokojona między innymi doniesieniami o "farmie trolli" z udziałem urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości.

Najpierw na informację zareagował rzecznik KE - tuż po wybuchu afery poinformował dziennikarzy o "śledzeniu sprawy z bliska". Kilka dni później dodał, że instytucja "nadal śledzi tę sprawę z bliska i bez względu na okoliczności niedopuszczalne jest nękanie sędziów".

Z kolei w czwartek w Parlamencie Europejskim zaplanowano debatę z komisarzem ds. praworządności Fransem Timmermansem w komisji wolności obywatelskich i sprawiedliwości na temat praworządności.

- Wyraźnie Komisja Europejska nie odpuszcza w kwestii praworządności, chce pokazać, że trzyma rękę na pulsie - dodaje w rozmowie unijny dyplomata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF FM

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (21)
Zobacz także