Prawo wyborcze do zmiany. "W kuluarach trwają przygotowania"

Sejm przygotowuje się do zmian prawa wyborczego. - Od września zamierzamy kontynuować pracę nad zmianami. Na stole jest kilka kwestii - mówi poseł Mariusz Witczak, szef podkomisji ds. nowelizacji prawa wyborczego.

Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW
Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW
Źródło zdjęć: © PKW | Albert Zawada
oprac. TWA

O szykowanych zmianach w prawie wyborczym informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta twierdzi, że w "sejmowych kuluarach trwają już nawet przymiarki" do reformy Kodeksu wyborczego.

Wcześniej - bo w czerwcu - o planach rządzącej koalicji informował portal Money.pl. Temat powrócił w ostatnich dniach za sprawą szefa Stałego Komitetu Rady Ministrów Macieja Berka.

- Kiedyś w PKW zasiadali sędziowie, a nie osoby wyznaczane przez Sejm. To, co dziś widzimy, pokazuje, że dzisiejszy model nie jest najlepszy - mówił minister w rozmowie z Polsatem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

22 województwa zamiast 16? Tusk otrzymał list

Konieczności zmian nie ukrywa również przewodniczący sejmowej podkomisji ds. nowelizacji prawa wyborczego Mariusz Witczak. - Od września zamierzamy kontynuować pracę nad zmianami. Na stole jest kilka kwestii, jedną z nich jest oczywiście dobór składu, rola i zadania Państwowej Komisji Wyborczej - powiedział "DGP" poseł KO.

Reforma PKW. Sejm szykuje zmiany

Jego zdaniem PKW powinna przyjąć model sędziowski lub mieszany z przewagą sędziów, co częściowo byłoby powrotem do stanu prawnego sprzed 2018 r.

- To właśnie ten model gwarantuje bezstronny i niezawisły nadzór, wbrew temu, co przez lata mówiło PiS, zarzucając PKW "skostniały charakter" - podkreślił Witczak. W jego ocenie kwestią do ustalenia jest to, czy powinni być to sędziowie czynni, czy w stanie spoczynku.

W tym modelu PKW miałaby zyskać dodatkowe kompetencje. Oprócz większych narzędzi do weryfikowania wydatków komitetów dostałaby również uprawnienia przy ustalaniu liczby mandatów w okręgach.

Rozmówca dziennika powiedział, że nowelizacja prawa wyborczego ma się wydarzyć w tej kadencji Sejmu, ale po zmianie w Pałacu Prezydenckim. Niewykluczone również, że nastąpi próba, aby istnienie PKW wpisać do konstytucji.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (182)