Trwa ładowanie...
d3rd2qb
przegląd
18-09-2001 05:59

Prawo i Gospodarka

Prawo i Gospodarka: Gdy zawiodą telefony

d3rd2qb
d3rd2qb

Atak terrorystyczny na Nowy Jork i Waszyngton pokazał, że Internet jest coraz potężniejszym narzędziem pozyskiwania informacji i komunikowania się w sytuacjach kryzysowych. Ponad 60% Amerykanów korzystało z sieci, by śledzić tragiczne wydarzenia.

Internet, jako źródło wiadomości, zyskuje coraz bardziej na znaczeniu. Stało się to widoczne po tragicznych wtorkowych wydarzeniach w Stanach Zjednoczonych. Z badań przeprowadzonych przez amerykańską firmę analityczną Harris Interactive wynika, że aż 64% dorosłych Amerykanów korzystało z sieci, by zdobyć informacje na temat ataku terrorystycznego na Nowy Jork i Waszyngton. Blisko 40% badanych stwierdziło, że choć telewizja i radio były dla nich głównym źródłem doniesień, to jednak Internet, z którego korzystali dodatkowo, posiada tę zaletę, że można w nim zdobyć najbardziej szczegółowe dane, często niedostępne w innych mediach. Jego główna cecha - interaktywność - pozwala samemu poszukiwać pożądanych informacji. Nie bez znaczenia dla badanych jest też fakt, że z sieci można korzystać w pracy.

Sieci telefonii stacjonarnej i komórkowej są dużo mniej elastyczne niż sieć internetowa. W wyjątkowych przypadkach tysiące umieszczonych w różnych krajach na całym świecie mogą być zaangażowane do obsługi tych lokalnych i przeciążonych komputerów - stwierdził na łamach znanego pisma naukowego New Scientist, Harry Wilson, ekspert ds. komunikacji w sytuacjach kryzysowych na uniwersytecie Bradford w Wielkiej Brytanii. Wilson dodał, że Internet powstał w Stanach Zjednoczonych dla celów wojskowych. Miał zapewniać bezawaryjną łączność na wypadek zniszczenia w trakcie działań militarnych tradycyjnych węzłów komunikacyjnych. Tę zaletę sieci doceniły m.in. organizacje niosące pomoc poszkodowanym. Strona amerykańskiego Czerwonego Krzyża była jedną z najczęściej odwiedzanych witryn w tych tragicznych dniach. (aso)

d3rd2qb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rd2qb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj