Prawnicy ostrzegają. Specustawa o pomocy uchodźcom, może być sprzeczna z przepisami Rady UE
Chodzi o brak wpisu o bezpaństwowcach lub osobach z innym niż ukraińskie obywatelstwem, które w momencie wojny przebywały na terenie Ukrainy. Brak zmian w specustawie przegłosowanej przez Sejm jest sprzeczne z decyzją wykonawczą Rady Unii Europejskiej i może skutkować zamrożeniem pieniędzy z UE na pomoc uchodźcom.
Poprawka przyjęta do art. 1 ust. 1 specustawy określa zasady legalizacji pobytu obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa oraz obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy przybyli do naszego kraju z tych samych powodów.
"Problem tkwi w tym, że zakres podmiotowy specustawy w jej obecnym kształcie odbiega od decyzji wykonawczej Rady (UE) 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. stwierdzającej istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy w rozumieniu art. 5 dyrektywy 2001/55/WE i skutkującej wprowadzeniem tymczasowej ochrony" - mówi portalowi prawo.pl dr Marcin Kiełbasa, adiunkt z Katedry Prawa Gospodarczego Publicznego i Prawa Pracy UEK, prawnik Europejskiego Instytutu Mobilności Pracy.
Specustawa o pomocy uchodźcom. Polska powinna pomóc też bezpaństwowcom
Ważny jest art. 2 ust. 2 dyrektywy, który stanowi o stosowaniu zasady odpowiedniej ochrony przewidzianej w prawie krajowym nie tylko do obywateli Ukrainy, ale także w odniesieniu do bezpaństwowców i obywateli innych krajów, którzy są w stanie udowodnić, że przed dniem 24 lutego legalnie przebywali na terytorium kraju objętym wojną.
Niemiecki wolontariusz apeluje do rządzących. "To by miało więcej sensu"
"Polska na podstawie decyzji wykonawczej Rady UE powinna udzielić pomocy każdemu obywatelowi Ukrainy (zgodnie z ww. zasadami) oraz innych bezpaństwowcom i obywatelom państw trzecich, którzy przebywali na terytorium Ukrainy. Dotyczy to więc także m.in. Rosjan. "Tymczasem Polska niejako 'wybiera' sobie uchodźców, którym chce pomagać" - podkreśla portal prawo.pl.
Ustawą w czwartek zajął się Senat. W trakcie obrad złożono kilka wniosków. Ustawę odesłano do komisji. - Zapisy, które pojawiły się w tejże ustawie dotyczące kwestii świadczeń zdrowotnych i problemów ochrony zdrowia, które w tej sytuacji, są ewidentne nie rozstrzygają wielu kwestii - komentowała senator Beata Małecka-Libera (KO) cytowana przez TVN24.
Źródło: wiadomości.gazeta.pl / prawo.pl