PolskaPrawnicy apelują do prezydenta: tylko weto

Prawnicy apelują do prezydenta: tylko weto

Po przyjęciu przez Sejm ustawy o Sądzie Najwyższym teraz ruch należy do prezydenta. Z apelem do Andrzeja Dudy o zawetowanie ustaw dotyczących sądownictwa wystąpiły najważniejsze organizacje zrzeszającego przedstawicieli środowisk prawniczych.

Prawnicy apelują do prezydenta: tylko weto
Źródło zdjęć: © PAP/EPA
Arkadiusz Jastrzębski

20.07.2017 | aktual.: 25.03.2022 13:17

Oświadczenia i uchwały wydały m.in. Stowarzyszenie Sędziów Iustita i Krajowa Izba Radców Prawnych. W swoich stanowiskach proszą prezydenta o skorzystanie z prawa weta wobec ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa, o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym.

"Ustawy te zawierają przepisy sprzeczne z Konstytucją RP, naruszają zasadę trójpodziału władzy, godzą w niezależność sądów i niezawisłość sędziowską, prowadzą do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości. Pozbawiają one obywateli prawa do sądu w rozumieniu art. 45 Konstytucji RP oraz art. 6 Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Zmiany przewidziane w tych ustawach w żaden sposób nie usprawnią wymiaru sprawiedliwości, ale podporządkują sądownictwo władzy wykonawczej" - czytamy w apelu podpisanym przez dra hab. prof. UŚ SSO Krystiana Markiewicza, prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

O to samo w swoim oświadczeniu zaapelowała Krajowa Izba Radców Prawnych. "Systemowe rozwiązania zawarte w przyjętych przez parlament ustawach prowadzą do naruszenia gwarantowanej przepisami ustawy zasadniczej fundamentalnej zasady ustrojowej, zgodnie z którą sądy są władzą odrębna i niezależną od innych władz. Prowadzą one do umniejszenia pozycji ustrojowej władzy sądowniczej względem władzy ustawodawczej i wykonawczej" - czytamy w stanowisku podpisanym przez prezesa KIRP Macieja Bobrowicza.

"Apelujemy do Pana Prezydenta jako Strażnika Konstytucji o podjęcie zdecydowanych działań mających na celu zapobieżenie wprowadzeniu di porządku prawnego rozwiązań dewastujących system państwa prawa oraz zagrażających w bezpośredni sposób bezpieczeństwu i stabilności funkcjonowania Państwa Polskiego" - czytamy w piśmie Izby.

Apel do prezydenta o weto wobec ustaw PiS ustaw przygotowuje też prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

We wcześniejszym (wtorkowym) stanowisku w tej sprawie NRA podkreśla, że "uchwalone i projektowane rozwiązania ustawowe godzą w konstytucyjne fundamenty funkcjonowania organów władzy publicznej w Rzeczypospolitej Polskiej, naruszają spójność wyrażającego demokratyczne wartości systemu prawnego oraz osłabiają podstawy ochrony praw i wolności obywateli".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (342)