Trwa ładowanie...
ddevsq3
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prawie 40 ofiar rosyjskich nalotów w prowincji Dajr az-Zaur

Blisko 40 osób zginęło wyniku nalotów przeprowadzonych w piątek przez rosyjskie i syryjskie samoloty na obszarach kontrolowanych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego w prowincji Dajr az-Zaur, na wschodzie Syrii - podało opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prawie 40 ofiar rosyjskich nalotów w prowincji Dajr az-Zaur
(AFP, Fot: ALEXANDER NEMENOV)
ddevsq3

Według Obserwatorium wśród ofiar nalotów są kobiety i dzieci. Naloty, których siły rosyjskie i syryjskie przeprowadziły w piątek około 70, koncentrowały się na kilku dzielnicach miasta Dajr az-Zaur oraz okolicznych polach naftowych.

Dajr az-Zaur, stolica prowincji o tej samej nazwie, jest największym miastem na wschodzie Syrii, oddalonym o ok. 140 kilometrów do samozwańczej stolicy Państwa Islamskiego, Ar-Rakki. Częściowo pozostaje pod kontrolą wojsk rządowych, osłanianych przez samoloty z pobliskiej bazy sił powietrznych.

W piątek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że w wyniku rozpoczętych 30 września rosyjskich nalotów na Syrię zginęło ponad 1300 osób, z których jedną trzecią stanowią cywile.

ddevsq3

Obserwatorium wylicza, że największa część zabitych przez siły rosyjskie to bojownicy Państwa Islamskiego, których zginęło 547.

Ponadto w rosyjskich nalotach zginęło 381 członków Frontu Al-Nusra będącego syryjskim odgałęzieniem Al-Kaidy, a także 403 cywilów.

Rosja zapewnia, że celem jej działań w Syrii jest Państwo Islamskie i inne terrorystyczne ugrupowania zbrojne, jednak krytycy jej zaangażowania twierdzą, że rosyjskie lotnictwo atakuje umiarkowanych rebeliantów, przeciwników reżimu Baszara el-Asada.

Według Obserwatorium w rozpoczętych we wrześniu 2014 roku uderzeniach koalicji pod wodzą Stanów Zjednoczonych zginęło blisko 3650 osób, w tym tylko 6 proc. cywilów.

ddevsq3

Od początku rewolty przeciwko reżimowi Asada przed czterema laty wojna domowa w Syrii pochłonęła ponad 250 tys. ofiar śmiertelnych, miliony straciły dach nad głową.

Zobacz także: Rosyjscy żołnierze "ozdabiają" bomby zrzucane w Syrii

ddevsq3

Podziel się opinią

Share

ddevsq3

ddevsq3
Więcej tematów