Prawidłowe komórki pomagają w rozprzestrzenianiu raka
Normalne komórki wchodzące w skład tkanki łącznej - tak zwane fibroblasty - mogą pomagać komórkom nowotworowym w przemieszczaniu się i tworzeniu przerzutów. Taką zaskakującą informację opublikowali naukowcy z Londynu na łamach pisma "Nature Cell Biology".
Rola fibroblastów w rozwoju guzów była poznana już wcześniej. Jednak teraz Erik Sahai wraz z zespołem z Cancer Research UK poznali kolejną funkcję tych komórek w procesie nowotworzenia. Okazało się, że promują one przemieszczanie się komórek raka płaskokomórkowego z miejsca guza pierwotnego, tworząc na ich potrzeby swego rodzaju "tunel" w otaczających je strukturach.
Do badań naukowcy wykorzystali komórki hodowane w laboratorium, w warunkach przypominających środowisko guza. Dzięki temu wykazali, że komórki nowotworowe mogą opuścić miejsce guza pierwotnego tylko, jeżeli towarzyszą im fibroblasty, które tworzą dla nich pewien rodzaj "ścieżki".
Wyniki badań laboratoryjnych potwierdzono analizując próbki tkanek pacjentów chorych na raka płaskokomórkowego. Tam również, przemieszczającym się komórkom raka, zawsze towarzyszyły fibroblasty.
Naukowcy podkreślają, że ich odkrycie dowodzi, iż komórki raka płaskokomórkowego przy torowaniu sobie drogi wykorzystują pomoc fibroblastów.