Prasa włoska o jubileuszu pontyfikatu Jana Pawła II
Prorokiem pokoju nazywa Jana Pawła II dziennik "Il Messaggero", który podobnie jak inne włoskie gazety z okazji 25. rocznicy pontyfikatu publikuje obszerny materiał poświęcony papieżowi Polakowi.
Rzymski dziennik na pierwszej stronie drukuje tłumaczenie "Ody do papieża" Czesława Miłosza i nazywa papieża "gigantem", który miał odwagę przeciwstawić się złu w "mrocznych czasach zeszłego wieku".
"Il Messaggero" podkreśla odwagę "walczącego papieża" - jak go nazywa. Zaznacza przy tym, że Jan Paweł II "nie jest integrystą". Dodaje, że papież jest "żywą prowokacją", i że "nie schylił głowy" ani przed imperializmem, ani przed Kurią Rzymską.
"Il Messaggero" pisze, że za pontyfikatu Jana Pawła II "dokonało się pojednanie Kościoła z instytucjami liberalno-demokratycznego państwa" i dodaje, że "papież, który walczył z nazizmem i komunizmem, promuje katolicyzm bez pogwałcenia wolności i prerogatyw świeckiego państwa".
"Sto lat!" - tymi słowami po polsku rzymski dziennik na pierwszej stronie składa papieżowi życzenia z okazji jubileuszu. Gazeta pisze o przywódcach państw i dyktatorach, którzy "skłaniają głowy" przed następcą św. Piotra i zamieszcza ocenę jednego z wybitnych włoskich publicystów, Nantasa Salvalaggia, który podkreśla, że "Wojtyła zawrócił bieg historii, zmieniając wiarą losy świata".
Na łamach "Il Tempo" komentatorzy opisują zmiany dokonane przez Jana Pawła II w rzymskiej Kurii, nazywając je "przewrotem kopernikańskim".
O zmianach w Kurii i nominacji 30 nowych kardynałów pisze także dziennik "La Repubblica", podkreślając, że podczas spotkań z okazji 25. rocznicy pontyfikatu "Kościół przygotowuje swoją przyszłość".
Gazeta zwraca uwagę, że liczba katolickich duchownych rośnie wolniej niż liczba ludności świata.
Papieski jubileusz znalazł się na pierwszych stronach wszystkich włoskich dzienników poza lewicową gazetą "L'Unita'", która dopiero na siódmej stronie zamieszcza wywiad z kardynałem Achille Silvestrinim, zatytułowany "Wojtyła nie wysłuchanym prorokiem pokoju".
Najpoczytniejszy dziennik "Corriere della Sera" komentuje na pierwszej stronie piórem znanego watykanisty Luigiego Accatolego jako zupełnie wyjątkowe życzenia, które we środę wieczorem w imieniu wszystkich Włochów złożył Janowi Pawłowi II w specjalnym telewizyjnym przesłaniu prezydent Carlo Azeglio Ciampi.
Dziennik drukuje również wywiad z założycielem katolickiej wspólnoty św. Idziego Andreą Riccardim, który podkreśla, że "czas nie nadwyrężył siły pontyfikatu" Jana Pawła II.
"La Stampa" zamieszcza nie publikowane wcześniej fotografie młodego kardynała Wojtyły, który w lutym 1968 roku dokonuje uroczystego ingresu do swojego kościoła tytularnego w Rzymie, a następnie udziela w nim ślubu nieznanej młodej parze.
Katolicki dziennik "Avvenire" jubileuszowi pontyfikatu poświęca połowę czwartkowego numeru, podkreślając szczególnie wpływ Jana Pawła II na młodzież i przypominając o wyrażonym przez papieża pragnieniu uczestniczenia w 2005 roku w Światowym Dniu Młodzieży w Kolonii.