Trwa ładowanie...
d202ust
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prasa ujawnia postulaty Davida Camerona wobec Brukseli

Brytyjski "The Sunday Telegraph" ujawnia żądania, jakie premier David Cameron wysunie wobec Unii Europejskiej przed zapowiadanym referendum. Do tej pory były to tylko domysły, teraz gazeta twierdzi, że uzyskała konkrety od członka gabinetu Camerona.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
David Cameron
David Cameron (AFP, Fot: Jewel Samad)
d202ust

Pierwszym postulatem Londynu jest "jednoznaczne zapewnienie" ze strony Brukseli, że Wielka Brytania będzie wykluczona ze statutowego celu "stałego zacieśniania" Unii Europejskiej, co nad Tamizą odczytuje się jako budowanie struktur superpaństwa.

Po drugie, Londyn liczy na "jednoznaczne zapewnienie", że euro nie jest oficjalną walutą Unii i że jest ona związkiem państw o wielu walutach.

Trzecie żądanie, to taka reorganizacja struktury Unii, by 19 państw euro nie mogło dominować nad dziewięcioma, które zachowały własne waluty. Zabezpieczy to interes londyńskiego City jako ośrodka operacji finansowych.

d202ust

Ostatnie, to stworzenie tak zwanego mechanizmu "czerwonej kartki", to znaczy możliwości zastopowania przez parlament narodowy unijnych dyrektyw lub nawet odwołania już wprowadzonych praw.

Co ciekawe, wśród tych żądań brak postulatu ograniczenia swobody przepływu pracowników, co bez wątpienia podchwyci antyunijny i antyimigracyjny UKIP oraz grupa około stu eurosceptycznych posłów obozu rządowego.

Referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej ma się odbyć przed końcem 2017 roku. Według spekulacji medialnych mogłoby do niego dojść już w połowie przyszłego roku.

d202ust

Podziel się opinią

Share

d202ust

d202ust
Więcej tematów