Trwa ładowanie...
d1pc1no

Praga może stracić status obiektu dziedzictwa kulturowego

UNESCO zagroziło władzom Pragi, stolicy Czech, że może umieścić miasto na liście zagrożonych, a potem całkowicie usunąć z listy obiektów dziedzictwa kulturowego. Wszystko przez plany budowy wieżowców, które, zdaniem organizacji, mogą naruszyć panoramę miasta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Praga może stracić status obiektu dziedzictwa kulturowego
(Shutterstock.com)
d1pc1no

UNESCO żąda zmiany planów budowy lub zrezygnowania z nich, ale miasto ignoruje ostrzeżenia organizacji. To nie pierwszy raz, gdy włodarze Pragi dostają oficjalnie pismo ostrzegawcze. Pierwsze było jesienią 2017 roku - wtedy do UNESCO dotarła informacja, że w historycznej dzielnicy Pankrác planuje się budowę kilku wielopiętrowych domów mieszkalnych.

Władze Pragi nie zamierzają rezygnować z aktualnych planów budowy wysokościowców. O możliwości zmian na razie nie ma żadnych informacji. UNESCO ostrzega, że jeśli nie będzie rewizji planów, najpierw wpisze czeską stolicę na listę zagrożonych obiektów dziedzictwa kulturowego, by w końcowym efekcie "zdegradować" z listy.

Organizacja w ostatnich latach działa w tej kwestii coraz bardziej stanowczo. W 2017 roku za zagrożony został uznany Wiedeń, a w 2012 Liverpool. Oba miasta trafiły na tę listę z takich samych powodów, z jakich może być tam Praga - budowy wielopiętrowych budynków.

Na liście obiektów światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO Praga jest od 1992 roku.

d1pc1no

Podziel się opinią

Share

d1pc1no

d1pc1no
Więcej tematów