Trwa ładowanie...

Praga może stracić status obiektu dziedzictwa kulturowego

UNESCO zagroziło władzom Pragi, stolicy Czech, że może umieścić miasto na liście zagrożonych, a potem całkowicie usunąć z listy obiektów dziedzictwa kulturowego. Wszystko przez plany budowy wieżowców, które, zdaniem organizacji, mogą naruszyć panoramę miasta.

Share
Praga może stracić status obiektu dziedzictwa kulturowego
Źródło: Shutterstock.com
d1jcm70

UNESCO żąda zmiany planów budowy lub zrezygnowania z nich, ale miasto ignoruje ostrzeżenia organizacji. To nie pierwszy raz, gdy włodarze Pragi dostają oficjalnie pismo ostrzegawcze. Pierwsze było jesienią 2017 roku - wtedy do UNESCO dotarła informacja, że w historycznej dzielnicy Pankrác planuje się budowę kilku wielopiętrowych domów mieszkalnych.

Władze Pragi nie zamierzają rezygnować z aktualnych planów budowy wysokościowców. O możliwości zmian na razie nie ma żadnych informacji. UNESCO ostrzega, że jeśli nie będzie rewizji planów, najpierw wpisze czeską stolicę na listę zagrożonych obiektów dziedzictwa kulturowego, by w końcowym efekcie "zdegradować" z listy.

Organizacja w ostatnich latach działa w tej kwestii coraz bardziej stanowczo. W 2017 roku za zagrożony został uznany Wiedeń, a w 2012 Liverpool. Oba miasta trafiły na tę listę z takich samych powodów, z jakich może być tam Praga - budowy wielopiętrowych budynków.

Na liście obiektów światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO Praga jest od 1992 roku.

d1jcm70

Podziel się opinią

Share
d1jcm70
d1jcm70
Więcej tematów