Trwa ładowanie...

Praga. 30. rocznica aksamitnej rewolucji. Mateusz Morawiecki o spełnionych marzeniach

Mija 30 lat od "aksamitnej rewolucji", która zmieniała losy ówczesnej Czechosłowacji. Obchody rocznicy tego wydarzenia odbyły się w Pradze, a wziął w nich udział premier Mateusz Morawiecki.

Share
Praga. 30. rocznica aksamitnej rewolucji. Mateusz Morawiecki o spełnionych marzeniach
Źródło: East News
d2534kb

- 30 lat temu, gdy upadły mury i reżimy, fala optymizmu ogarnęła Europę. Kraje naszego regionu wybrały ścieżkę wolności i demokracji, a trzy dekady później możemy powiedzieć, że to był właściwy wybór - mówił premier Mateusz Morawiecki w Pradze podczas obchodów 30. rocznicy aksamitnej rewolucji.

Szef polskiego rządu zaznaczył również, że nasz kraj rozpoczął proces zmian w Europie Środkowej na początku lat 80. XX wieku, dzięki Solidarności oraz przez częściowo wolne wybory w 1989 r.

- W 1989 r. spełniły się nasze marzenia o wolności i demokracji. Dziś wciąż są kraje walczące o te same prawa, również w Europie. Kraje, które chcą zintegrować się z Unią Europejską. Kraje, które postrzegają nas dzisiaj - Polskę, Czechy - jako wzór do naśladowania. Dlatego podkreślamy znaczenie rozszerzania Unii, jej politykę sąsiedztwa i misji międzynarodowej - dodał premier Morawiecki.

Szymon Hołownia o starcie w wyborach prezydenckich 2020: mam dużo rzeczy do zrobienia

17 listopada 1989 roku rozpoczęła się "aksamitna rewolucja" w Czechosłowacji. Doszło do licznych protestów ulicznych po pacyfikacji marszu zorganizowanego w celu upamiętnienia 50. rocznicy zamknięcia czeskich szkół wyższych przez niemieckie władze okupacyjne. Wydarzenia te doprowadziły do obalenia systemu komunistycznego oraz elit sprawujących władzę. Transformacja ustrojowa, która nastąpiła niedługo później, pozwoliła Czechosłowacji wstąpić na drogę demokracji parlamentarnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2534kb

Podziel się opinią

Share
d2534kb
d2534kb
Więcej tematów