Trwa ładowanie...
d2wecac

Prace nad ustawą zdrowotną muszą zakończyć się w sierpniu

19 lipca minister Balicki spotka się w tej sprawie z
prezesem NFZ, Lesławem Abramowiczem, który przedstawi mu wyniki
dotychczasowych prac nad przygotowaniami do kontraktowania usług
medycznych w 2005 roku. Prace parlamentarne nad tą ustawą muszą więc
zakończyć się w sierpniu, by na przełomie sierpnia i września
mogła ona trafić do prezydenta.

d2wecac
d2wecac

W lipcu resort zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) rozpoczną konsultacje na temat zasad kontraktowania świadczeń medycznych na 2005 rok - zapowiedział w Poznaniu, minister zdrowia Marek Balicki.

Balicki chce w ten sposób uniknąć sytuacji, jakie miały miejsce w przeszłości, kiedy to dochodziło do konfliktów w zakresie zawierania kontraktów pomiędzy świadczeniodawcami, a NFZ (a wcześniej kasami chorych).

Jeszcze w lipcu, nie czekając na ostateczne uchwalenie ustawy, rozpoczniemy konsultacje ze środowiskami świadczeniodawców, aby dobrze przygotować się do kontraktowania świadczeń medycznych na rok 2005. Tak aby pacjent nie zastał w nowym roku zamkniętych gabinetów - powiedział Balicki.

Minister Balicki spotkał się w Poznaniu z przedstawicielami wielkopolskich środowisk medycznych. Było to spotkanie konsultacyjne na temat opracowywanej w Sejmie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych.

d2wecac

Minister zdrowia Marek Balicki zapewnił, że nowa ustawa o świadczeniach medycznych, nad którą bardzo intensywnie pracuje sejmowa komisja, będzie gotowa na czas.

Marek Balicki podkreślił, że ustawa musi być uchwalona tylko w takim kształcie, który umożliwi wprowadzenie jej od pierwszego stycznia przyszłego roku. Zdaniem ministra zdrowia, jest to priorytet ponieważ od pierwszego stycznia Polacy muszą mieć zapewnioną spokojnie pracującą służbę zdrowia oraz nieograniczony dostęp do opieki zdrowotnej.

Nowa ustawa ma być elementem długotrwałych zmian, które nie mogą być obliczane tylko na długość jednej kadencji rządu, dlatego trzeba do niej przekonać wszystkie ugrupowania polityczne, a na to potrzeba czasu. Minister nie zdradził nazwisk ewentualnych kandydatów na stanowiska wiceministrów. Powtórzył tylko, że nie będzie się kierował przynależnością do partii, ale kompetencjami i wiedzą kandydatów.

Minister zapewnił, że nie odrzuca żadnej propozycji naprawy służby zdrowia, także tej przygotowanej przez Platformę Obywatelską, która domaga się absolutnie jej uwzględnienia. Zdaniem ministra, żądania Platformy Obywatelskiej nie należy traktować jako ultimatum. Marek Balicki powiedział, że dowodem na to jest chociażby wczorajsze spotkanie robocze z przedstawicielami wszystkich klubów, które reprezentowane są w komisji zdrowia.

Minister zdrowia dodał również, że w propozycjach Platformy jest zawartych szereg bardzo interesujących rozwiązań. Zdaniem Balickiego, te które idą w kierunku decentralizacji zasługują na jak najbardziej poważne potraktowanie.

d2wecac
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wecac
Więcej tematów