Praca dla studentów? Orange organizuje letnie płatne praktyki, najlepsi mogą zostać na stałe

Kilkadziesiąt osób może dostać się na letnie praktyki organizowane przez Orange – lidera na polskim rynku telekomunikacyjnym. Nikt nie będzie parzył kawy. Studenci mają zajmować się internetem rzeczy, interakcją człowiek-technologia, bezpieczeństwem danych w sieci i pracować z projektantami UX, czy UI. Nie za darmo.

Praca dla studentów? Orange organizuje letnie płatne praktyki, najlepsi mogą zostać na stałe
Źródło zdjęć: © East News
Agata Kołodziej

Nie skończyłeś jeszcze studiów, a już chciałbyś działać? Zostać superbohaterem od uszkodzeń łączy telekomunikacyjnych? Pomagać projektować aplikacje mobilne? Łamać zabezpieczenia jednego z największych w Polsce telekomów i to na jego własne życzenie? Właśnie jest okazja.
Orange uruchamiło program letnich praktyk. 30 wybrańców przez trzy miesiące będzie miało okazję poznać firmę od środka, uczyć się tego, czego nie nauczą się na uczelni, a po tym czasie najlepsi będą mieli szansę na pracę w Orange Polska.
Rekrutacja do programu praktyk letnich trwa.

Dla kogo?
Let’s Orange skierowany jest do studentów w całej Polsce i wcale nie trzeba być na ostatnim roku studiów, by próbować sił w wielkiej korporacji. Wystarczy mieć status studenta, pasję i chcieć.

- Oczywiście wiedza ze studiów czy kierunkowa jest istotna, ale nie oznacza to, że można nas łączyć tylko z kierunkami telekomunikacyjnymi – podkreśla Ewa Krupa, dyrektor Komunikacji Wewnętrznej i Wizerunku Pracodawcy Orange Polska.
- Zwracamy uwagę również na konkretne umiejętności i pasje – nie tylko związane z aspektem merytorycznym danej praktyki. Doceniamy takie postawy jak zaangażowanie, otwartość na zdobywanie doświadczenia, chęć nauki i poszerzania własnych kompetencji – dodaje Krupa.

Dowód? Karol Sobota, który na praktyki w Orange w poprzednich latach dostał się zaledwie po pierwszym roku studiów.
- Praktyki odbyłem w dziale telekomunikacji na stanowisku architekta ICT. Studiuję elektronikę i telekomunikację, więc te praktyki miały związek zarówno z moimi zainteresowaniami, jak i kierunkiem studiów – mówi Karol.
Po co zaczynać pracę tak wcześnie?

- Pomysł na odbycie praktyk zrodził się w momencie, gdy szukałem zajęcia na wakacje. Zamiast dorywczej pracy wybrałem jednak praktyki. Głównym powodem była chęć sprawdzenia swoich sił w zawodzie, w którym widzę się w przyszłości oraz zdobycie doświadczenia w tej dziedzinie, które mógłbym wpisać do CV – mówi Karol Sobota. Dodaje, że bilans wyszedł na plus.
- Praktyki wspominam bardzo dobrze, głównie ze względu na atmosferę jaka panowała w zespole. Na początku miałem obawy, że sobie nie poradzę w tak dużej firmie, jednak wystarczyło kilka dni, żeby się zaaklimatyzować. Od mentora otrzymywałem zadania do wykonania, dobrane w taki sposób, że sobie z nimi radziłem, a jednocześnie mogłem się czegoś nauczyć. W razie trudności zawsze mogłem liczyć na pomoc zespołu – opowiada Karol.

Ale czy nie szkoda na pracę wakacji…?
– Nie, bo mogłem sam ustalać swój grafik, więc dało się połączyć jedno z drugim – odpowiada bez wahania student.

Let’s Orange – o co chodzi?
Program Let’s Orange to nie tylko letnie praktyki, to cały pakiet działań skierowanych do studentów w wieku od 19 do 24 lat. Formalnie to pierwsza edycja, ale w gruncie rzeczy to kontynuacja takich programów jak Twoja Perspektywa i 6. zmysł, czyli działań skierowanych do studentów, które Orange Polska prowadzi od lat.
Let’s Orange to np. spotkania z Ambasadorami firmy.

- Współpracujemy z grupą 15 studentów z całej Polski, którzy są naszymi przedstawicielami na swoich uczelniach technicznych i biznesowych. Pomagają nam organizować np. Dni Orange czy różnego rodzaju ciekawe warsztaty– wyjaśnia Ewa Krupa z Orange Polska.
Po drugie Let’s Orange to spotkania z potencjalnym przyszłym pracodawcą. - To targi pracy, warsztaty na uczelniach prowadzone przez naszych ekspertów. Co roku organizujemy ok. 20 tego typu wydarzeń – mówi Krupa.

Po trzecie Let’s Orange to konkurs.
- W tym roku przygotowaliśmy dla studentów chatbota Let’s Orange . Chcieliśmy rozwinąć komunikację z odbiorcami i potencjalnymi, przyszłymi praktykantami przy pomocy nowoczesnych technologii, czyli w środowisku, które młodzi ludzie doskonale znają – mówi Ewa Krupa.
Chatbot Let’s Orange to innowacyjne narzędzie dostępne na platformie Messenger. Daje możliwość rozgrywki w formie quizu w pięciu kategoriach: IT, biznes, telekomunikacja, wiedza ogólna i rozgrywka. Aby podjąć wyzwanie chatbota wystarczy wejść na fanpage Orange i rozpocząć rozmowę.

- Użytkownik odpowiada na pytania, zdobywa punkty, a my przyznajemy najlepszym nagrody. Konkurs jest po to, żeby skupić studentów wokół naszej marki, dotrzeć do jak największej liczby osób i pokazać, że potrafimy wykorzystać technologie do komunikowania się z nami. Konkurs pozwala na pokazanie Orange także tym, którzy jeszcze w tym momencie nie myślą o Orange, jako miejscu pracy - wyjaśnia Krupa.
Co zrobić, żeby się dostać na praktyki?
Wspomniany Chatbot to również jeden ze sposobów, by dostać się na płatne praktyki letnie do telekomu. Główna ścieżka wiedzie jednak przez http://www.orangestudent.pl/ - tam można znaleźć wszystkie informacje.

Co zrobić, żeby aplikować na płatne praktyki? - Pierwszym krokiem jest wysłanie swojego CV na wybraną ofertę praktyk. Następnie osoby z działu HR kontaktują się z wybranymi kandydatami w celu przeprowadzenia krótkiego wywiadu telefonicznego.
Kolejny etap to testy online – analityczne oraz wykonanie zadania kreatywnego. Osoby, które przejdą te etapy będą zapraszane na rozmowy z działem HR i menadżerem. Będzie to już rozmowa rekrutacyjna – wyjaśnia Ewa Krupa.

Studenci zainteresowani praktykami aplikując muszą wybrać, jaka ścieżka ich interesuje.
Czy chcą zajmować się innowacyjnymi rozwiązaniami dla klientów TV, bezpieczeństwem sieci, technologiami platform ICT, pomocą techniczną, kiedy dochodzi do uszkodzeń, a może prototypowaniem w dziale User Expirience? Możesz też próbować swoich sił w Wydziale Rozwoju Zaawansowanych Technologii Teleinformatycznych Orange Polska albo przy obsłudze klienta.
Ścieżek do wyboru jest wiele, łącznie z internetem rzeczy, ale rekrutacja trwa tylko do końca kwietnia 2018 r.

Gdzie będą odbywać się praktyki?
- Najwięcej ofert mamy w Warszawie, ale również jest kilka propozycji we Wrocławiu i Olsztynie. Na stronie orangestudent.pl w sekcji „Praktyki i staże” pod każdą z ofert znajduje się informacja na temat miejsca, w którym odbywają się praktyki – wyjaśnia Ewa Krupa.

Dostaniesz się – co dalej?
Każda praktyka ma swój określony program i zadania do wykonania podczas trzech miesięcy.
- Standardowo pierwszy miesiąc polega na wdrożeniu w nowe zadania, poznaniu zespołu i specyfiki działań. W następnym etapie praktykanci już realizują indywidualne zadania. Przez cały czas praktyk, studenci będą mogli też korzystać ze wsparcia i wiedzy swoich mentorów – mówi przedstawicielka Orange Polska.

A po trzech miesiącach najlepsi mają szansę na stałą pracę. - Ideą programu jest kontynuowanie współpracy. Nie nastawiamy się na konkretny rok studiów – ważne są dla nas kompetencje, wiedza, umiejętności oraz zaangażowanie w czasie praktyk. Co roku organizujemy ok. 100 praktyk – część osób kontynuuje z nami współpracę – na różnych warunkach, np. outsourcing – mówi Ewa Krupa.

I to chyba najlepsza zachęta do tego, by spędzić wakacje na praktykach. Szczególnie, że Orange jako pracodawca jest liderem na polskim rynku telefonii stacjonarnej, Internetu i transmisji danych - to dlatego jest dobrym miejscem pracy dla programistów, zainteresowanych cyberbezpieczeństwem, ICT, UX, komunikacją on–line, a także tematami jakości i zarządzania projektami.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)