Trwa ładowanie...
d12k4zp

Pozorowali obrót złotem. Wyłudzali miliony

Trzy osoby zostały zatrzymane. W sprawie chodzi o usiłowania wyłudzenia podatku VAT w związku z pozorowanym obrotem złotem. W mieszkaniach podejrzanych osób dokonano przeszukań.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zatrzymania i zarzuty w sprawie wyłudzania podatku VAT.
Zatrzymania i zarzuty w sprawie wyłudzania podatku VAT. (East News)
d12k4zp

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie w 2015 roku złożył zawiadomienie ws. branży jubilerskiej w regionie. Jak ujawnia teraz prokuratura, jedna z firm od stycznia 2014 r. do lutego 2015 r. zewidencjonowała łącznie 112 faktur. Chodziło o zakup blachy oraz granulatu złota bądź srebra. W sumie wartość zakupów brutto wyniosła ponad 54 mln zł, w tym ponad 10 mln zł podatku VAT. "Przedmiotowe transakcje były fikcyjne, a wystawione faktury tzw. puste" - czytamy w komunikacie.

Równolegle z zakupami, w okresie od stycznia 2014 r. do stycznia 2015 r., firma dokonała sprzedaży złota lub srebra na rzecz podmiotu z Belgii. W roku 2014 i styczniu 2015 łączna wartość jej dostaw do odbiorcy belgijskiego wyniosła blisko 12 mln euro (według aktualnego kursu ponad 50 mln zł). "Z tytułu tych transakcji podmiot gospodarczy wystawił łącznie 39 faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotową dostawę ze stawką VAT 0 proc." - napisano.

d12k4zp

Powyższy proceder służył do nierzetelnego rozliczenia podatku VAT, w tym uzyskania jego zwrotu.

Zarzuty w sprawie wydano już 31 podejrzanym. Łączna kwota uszczupleń podatkowych wynosi w ich przypadku ponad 8 mln zł oraz łącznie kwota narażenia na uszczuplenie ponad 2 mln zł. Nadal 6 podejrzanych jest tymczasowo aresztowanych.

Zatrzymanym teraz (Magdalenie H., Przemysławowi P. i Agnieszce U.) przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.

Zobacz też: Kosiniak-Kamysz apeluje do Tuska ws. debaty z Kidawą-Błońską

d12k4zp

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d12k4zp

d12k4zp
d12k4zp
Więcej tematów