Trwa ładowanie...
11-01-2007 08:29

Poznańscy lekarze będą przeszczepiać płuca

Lekarze ze Szpitala Klinicznego Akademii Medycznej w Poznaniu, jako pierwsi w Wielkopolsce, będą przeprowadzać skomplikowane operacje przeszczepów płuc. W tym roku zaplanowano trzy takie zabiegi.

Poznańscy lekarze będą przeszczepiać płucaŹródło: Głos Wielkopolski
d60a3ni
d60a3ni

Będą możliwe dzięki nowemu blokowi operacyjnemu, który dzisiaj zostanie otwarty w klinice. Być może w przyszłości, będą tu przeprowadzane także transplantacje serca.

Trzy z czterech nowoczesnych sal zostaną przeznaczone na potrzeby Kliniki i Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyń, a w jednej pracować będą lekarze z Kliniki Kardiochirurgii. Tutaj też przeprowadzane będą przeszczepy płuc. Zespół lekarski przeszedł już specjalistyczne szkolenia w ośrodku w Zabrzu, a także za granicą.

Od paru lat przygotowujemy się do transplantacji płuc, a pełną gotowość do wykonywania tych zabiegów mamy od roku – informuje prof. Wojciech Dyszkiewicz, kierownik Kliniki Torakochirurgii AM. Płuco jest najtrudniejszym narządem do przeszczepów ze względu na duże trudności utrzymania go przy życiu. Wymaga to wielu zabiegów, a przede wszystkim stworzenia specjalistycznych warunków, aby organ dotrwał w należytym stanie do przeszczepu.

Lekarze opanowali tę sztukę, ale ich praca jest teraz uzależniona od tego, jak sprawnie zostaną zorganizowane pozostałe służby. Na przykład ciągle nie ma centralnej listy oczekujących na te zabiegi, więc nie wiadomo, ilu chorych w naszym kraju czeka na taką pomoc. Ten blok stworzy nam możliwość wykonywania wielu nowych zabiegów – mówi Jan Talaga, dyrektor naczelny lecznicy przy ulicy Długiej.

d60a3ni

Przyszłością chirurgii naczyń są małoinwazyjne zabiegi, wewnątrz naczyń krwionośnych), które są szansą dla pacjentów z niedokrwieniem kończyn. Chirurdzy naczyniowi potrafią dziś poszerzyć i udrożnić chore tętnice tak, że pacjent unika bardzo rozległej i nieprzyjemnej operacji. I takie operacje w przyszłości będziemy mogli w Klinice przeprowadzać.

Czy wystarczy lekarzy?

Blok znajduje się w nowym skrzydle szpitala, którego budowę rozpoczęto w 1994 roku. W 2003 roku oddano do użytku pierwszy nowoczesny oddział operacyjny kardiochirurgii. W ubiegłym roku rozpoczęto budowę kolejnych sal. Koszt tego przedsięwzięcia to 7,3 miliona złotych – mówi Rafał Staszewski ze Szpitala Klinicznego numer 1 Akademii Medycznej w Poznaniu.

Nie wiadomo jeszcze, ilu pacjentów skorzysta z nowych możliwości szpitala. To zależy przede wszystkim od możliwości kadrowych placówki – mówi Irena Błońska, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału NFZ. Fundusz pokryje koszty niezbędnych operacji kardiochirurgicznych.

Kosztowne zabiegi

Na jeden przeszczep płuca rezerwuje się 200 tysięcy złotych. Wystarcza to na zabieg i miesiąc hospitalizacji. Po wyjściu ze szpitala pacjent wymaga długotrwałej opieki. Budżet dla Wielkopolski przewiduje trzy takie operacje w tym roku, co nie znaczy, że pieniądze zostaną wykorzystane. W Polsce takich operacji wykonuje się niewiele, w ostatnim roku kilkunastu chorych starało się o nie w ośrodkach zagranicznych.

Marta Ciemnoczołowska, Danuta Pawlicka

d60a3ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d60a3ni
Więcej tematów