Ponad 100-letni obiekt wciąż świeci blaskiem. Jeden z symboli Poznania
Serce uniwersytetu i symbol miasta. W zabytkowym budynku Collegium Minus w Poznaniu znajduje się zarówno rektorat Uniwersytetu Adama Mickiewicza, jak i sala, w której odbywają się koncerty na najwyższym poziomie artystycznym. Tutaj sprawy uczelniane przeplatają się z kulturowym życiem mieszkańców.
Collegium Minus wzniesiono w 1910 r. jako część pruskiej Akademii Królewskiej. Dziewięć lat później budynek przekazano nowopowstałemu Uniwersytetowi Adama Mickiewicza. Już wtedy był jednym z symboli Poznania. Odbywały się w nim uroczystości uczelniane, koncerty symfoniczne i wystawne bankiety. Do dziś to się nie zmieniło.
Na stulecie obiektu, w latach 2010-2012, udało się doprowadzić do jego modernizacji. Przeprowadzona gruntowna renowacja sprawia, że budynek nadal pozostaje reprezentacyjnym punktem na mapie miasta. - Dziś Collegium Minus wraz z Aulą Uniwersytecką są symbolami Poznania, regionu i uniwersytetu. Kojarzony jest przez mieszkańców Wielkopolski jako pomnik historii Poznania i regionu, wpisując się tym samym do grona takich obiektów, jak Katedra, Ratusz czy Fara - przekazała Wirtualnej Polsce rzeczniczka prasowa UAM Małgorzata Rybczyńska.
Akustyka na najwyższym poziomie
W Collegium Minus znajduje się rektorat, gabinet rektorski czy uczelniana Sala Senatu. Najbardziej okazale w obiekcie prezentują się jednak Aula Uniwersytecka i Sala Lubrańskiego. Pierwsza z nich uznawana jest za jedną z najznakomitszych sal pod względem muzycznym. Charakteryzuje się piękną architekturą i doskonałą akustyką. Dzięki odpowiedniej konstrukcji, w każdym jej miejscu odbiorca jest dosłownie otoczony dźwiękiem.
W Collegium Minus odbywają się koncerty z udziałem znakomitych zespołów orkiestrowych czy gwiazd muzyki instrumentalnej i wokalnej. Pełni rolę sali koncertowej Filharmonii Poznańskiej i chóru "Poznańskie Słowiki". Co pięć lat gości też najstarszy skrzypcowy konkurs na świecie - Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego.
To jednak nie wszystko. Aula mogąca pomieścić ok. 1000 osób wykorzystywana jest nie tylko do prestiżowych koncertów. To także miejsce najważniejszych uroczystości akademickich, regionalnych czy państwowych. - Niepowtarzalność obiektu idzie w parze z mnogością wydarzeń kulturalnych. W Auli Uniwersyteckiej odbywają się konferencje, sympozja, spotkania z wybitnymi osobistościami, koncerty, festiwale, dzięki którym Uniwersytet jest na co dzień obecny w życiu Poznania - podkreśla Rybczyńska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wulkan na Islandii obudził się. Lawa, dym i ostrzeżenia dla mieszkańców
Konieczna renowacja
Po wielu latach miejsce potrzebowało jednak dokładnej renowacji. Udało się tego dokonać przy współfinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w perspektywie 2004-2006. Wartość projektu "Modernizacja i renowacja Collegium Minus wraz z Aulą Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu" wyniosła 9 316 410,29 zł, z czego z Unii Europejskiej dofinansowano 6 127 519,71 zł.
W ramach projektu przeprowadzono kompleksową renowację wnętrz związaną m.in. z przebudową balkonów, wymianą posadzek parkietowych i obić foteli, montażem windy, remontem dachu, drzwi czy instalacją nowej aparatury nagłaśniającej. W obiekcie wykonano niezbędną klimatyzację, a dodatkowo kompleksowo wyremontowano Salę Lubrańskiego. Poprawa infrastruktury technicznej sprawiła, że historyczny obiekt jest w pełni przystosowany do współczesnych realiów.