Trwa ładowanie...

Ponad 100-letni obiekt wciąż świeci blaskiem. Jeden z symboli Poznania

Serce uniwersytetu i symbol miasta. W zabytkowym budynku Collegium Minus w Poznaniu znajduje się zarówno rektorat Uniwersytetu Adama Mickiewicza, jak i sala, w której odbywają się koncerty na najwyższym poziomie artystycznym. Tutaj sprawy uczelniane przeplatają się z kulturowym życiem mieszkańców.

Wnętrze Auli UniwersyteckiejWnętrze Auli UniwersyteckiejŹródło: Licencjodawca, fot: Biuro Prasowe UAM
d3wyjfj
d3wyjfj

Collegium Minus wzniesiono w 1910 r. jako część pruskiej Akademii Królewskiej. Dziewięć lat później budynek przekazano nowopowstałemu Uniwersytetowi Adama Mickiewicza. Już wtedy był jednym z symboli Poznania. Odbywały się w nim uroczystości uczelniane, koncerty symfoniczne i wystawne bankiety. Do dziś to się nie zmieniło.

Na stulecie obiektu, w latach 2010-2012, udało się doprowadzić do jego modernizacji. Przeprowadzona gruntowna renowacja sprawia, że budynek nadal pozostaje reprezentacyjnym punktem na mapie miasta. - Dziś Collegium Minus wraz z Aulą Uniwersytecką są symbolami Poznania, regionu i uniwersytetu. Kojarzony jest przez mieszkańców Wielkopolski jako pomnik historii Poznania i regionu, wpisując się tym samym do grona takich obiektów, jak Katedra, Ratusz czy Fara - przekazała Wirtualnej Polsce rzeczniczka prasowa UAM Małgorzata Rybczyńska.

Podświetlona Aula i Collegium Minus UAM Licencjodawca
Podświetlona Aula i Collegium Minus UAMŹródło: Licencjodawca, fot: Fot. Maciej Męczyński

Akustyka na najwyższym poziomie

W Collegium Minus znajduje się rektorat, gabinet rektorski czy uczelniana Sala Senatu. Najbardziej okazale w obiekcie prezentują się jednak Aula Uniwersytecka i Sala Lubrańskiego. Pierwsza z nich uznawana jest za jedną z najznakomitszych sal pod względem muzycznym. Charakteryzuje się piękną architekturą i doskonałą akustyką. Dzięki odpowiedniej konstrukcji, w każdym jej miejscu odbiorca jest dosłownie otoczony dźwiękiem.

d3wyjfj

W Collegium Minus odbywają się koncerty z udziałem znakomitych zespołów orkiestrowych czy gwiazd muzyki instrumentalnej i wokalnej. Pełni rolę sali koncertowej Filharmonii Poznańskiej i chóru "Poznańskie Słowiki". Co pięć lat gości też najstarszy skrzypcowy konkurs na świecie - Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego.

Organy w Auli Adrian Wykrota
Organy w AuliŹródło: Adrian Wykrota, fot: Adrian Wykrota

To jednak nie wszystko. Aula mogąca pomieścić ok. 1000 osób wykorzystywana jest nie tylko do prestiżowych koncertów. To także miejsce najważniejszych uroczystości akademickich, regionalnych czy państwowych. - Niepowtarzalność obiektu idzie w parze z mnogością wydarzeń kulturalnych. W Auli Uniwersyteckiej odbywają się konferencje, sympozja, spotkania z wybitnymi osobistościami, koncerty, festiwale, dzięki którym Uniwersytet jest na co dzień obecny w życiu Poznania - podkreśla Rybczyńska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wulkan na Islandii obudził się. Lawa, dym i ostrzeżenia dla mieszkańców

Konieczna renowacja

Po wielu latach miejsce potrzebowało jednak dokładnej renowacji. Udało się tego dokonać przy współfinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w perspektywie 2004-2006. Wartość projektu "Modernizacja i renowacja Collegium Minus wraz z Aulą Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu" wyniosła 9 316 410,29 zł, z czego z Unii Europejskiej dofinansowano 6 127 519,71 zł.

Zdjęcia Collegium Minus: przed i po renowacji Zdj po lewej: Maciej Męczyński, zdj po prawej: Adrian Wykrota
Zdjęcia budynku Collegium Minus: przed i po renowacjiŹródło: Zdj po lewej: Maciej Męczyński, zdj po prawej: Adrian Wykrota

W ramach projektu przeprowadzono kompleksową renowację wnętrz związaną m.in. z przebudową balkonów, wymianą posadzek parkietowych i obić foteli, montażem windy, remontem dachu, drzwi czy instalacją nowej aparatury nagłaśniającej. W obiekcie wykonano niezbędną klimatyzację, a dodatkowo kompleksowo wyremontowano Salę Lubrańskiego. Poprawa infrastruktury technicznej sprawiła, że historyczny obiekt jest w pełni przystosowany do współczesnych realiów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3wyjfj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wyjfj
Więcej tematów