Trwa ładowanie...

Poznań też ma aferę w oczyszczalni ścieków. Awaria od 9 miesięcy. Wywożą tysiące ton osadów

Jeszcze nie umilkły echa awarii w warszawskiej oczyszczalni "Czajka", a już wychodzi na jaw podobna afera w Poznaniu. Od marca nie działa suszarnia osadów ściekowych w Poznańskiej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach. Tysiące ton osadów są wywożone na składowisko.

Poznań też ma aferę w oczyszczalni ścieków. Awaria od 9 miesięcy. Wywożą tysiące ton osadówŹródło: PAP/EPA, fot: Adam Ciereszko
d3wzikj
d3wzikj

15 tys. ton śmierdzących osadów ze ścieków komunalnych poznańska spółka Aquanet zmuszona jest wywozić samochodami na składowisko w Pniewach oraz do Piły. Koszt operacji przekroczy 8 mln zł. Co ciekawe, do wywozu osadów zatrudniono przewoźnika, który działał podczas awarii warszawskiej oczyszczalni "Czajka". Nieczystości z Warszawy i Poznania lądują na tym samym składowisku w Dęborzycach koło Pniew (woj. wielkopolskie).

Do tej pory informacja o awarii w oczyszczalni ścieków w Poznaniu nie była publicznie znana. 3 grudnia potwierdził ją wiceprezydent Poznania Bartosz Guss, w odpowiedzi na interpelację radnego z Poznania. Michał Grześ (PiS) pytał, czy prawdą jest, co mówią mu mieszkańcy, że w instalacji oczyszczalni doszło do eksplozji i dzieje się to samo, co w Warszawie.

"Stacja Termicznego Suszenia Osadów zlokalizowana na terenie Centralnej Oczyszczalni ścieków nie pracuje od marca 2019. Awarii uległ fragment instalacji, jednej z trzech linii suszenia. Obecnie trwa naprawa tej linii - czytamy w odpowiedzi wiceprezydenta Poznania. Powołuje się na ostatnie ustalenia ze spółką Aquanet, zarządzającą oczyszczalnią ścieków w stolicy Wielkopolski.

Banaś nie ma zamiaru podać się do dymisji. Reakcja Ryszarda Terleckiego

Awaria w Poznaniu. Ta instalacja też jest bublem

Lokalna "Gazeta Wyborcza" już kilka lat temu komentowała, że poznańska inwestycja okazała się bublem. Pierwszą linię suszenia osadów oddano do użytku w 2008 roku, miała być szczytem nowoczesności. Uruchomione w kolejnych latach trzy linie miały ulegać naprzemiennym awariom. W końcu wykonawca stracił kaucję gwarancyjną.

d3wzikj

Ten wątek historii jest niemal identyczny jak w sprawie awarii spalarni w Warszawie.

Poznańska inwestycja, wraz ze stacją zagospodarowania biogazu, kosztowała 27 mln euro. (57 proc. kosztów pokryło unijne dofinansowanie). Na samą suszarnię poszło około 13 mln euro, w tym 7,4 mln. euro z dotacji UE. Podczas awarii suszarni osadów w 2014 roku również praktykowano rozwożenie osadów do składowisk.

Do "Czajki" weszło CBA. Trwa śledztwo

Przypomnijmy, że awaria spalarni osadów w oczyszczalni "Czajka" w Warszawie spotkała się ostrą krytyką Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Inspektorzy ochrony środowiska stwierdzili, że liczba różnych awarii i czas ich trwania są niewspółmierne do kosztów inwestycji, których zadaniem jest ochrona środowiska. Złożyli doniesienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczące niegospodarności. Trwa śledztwo.

d3wzikj

W rozmowie z Wirtualną Polska Dorota Wiśniewska, rzecznik prasowa spółki Aquanet zapewniła, iż wszystkie działania, w tym także wywóz osadów, realizowane są zgodnie z obowiązującymi przepisami. - Przyczyną powstania awarii była nieszczelność jednego z elementów instalacji, która nie była możliwa do zdiagnozowania podczas planowanych i realizowanych przeglądów. Szacunkowy czas zakończenia działań naprawczych to maj 2020 roku - dodała rzecznik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3wzikj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wzikj
Więcej tematów