Trwa ładowanie...

Poznań. Policja rozbiła grupę od niebezpiecznych odpadów

13 członków zorganizowanej grupy przestępczej zatrzymała we wtorek wielkopolska policja. Mężczyźni są podejrzewani o składowanie i porzucanie niebezpiecznych chemikaliów. W grę wchodzi nawet kilkanaście tysięcy ton takich odpadów.

Share
Poznań. Policja rozbiła grupę od niebezpiecznych odpadów
Źródło: Policja, fot: wielkopolska.policja.gov.pl
d7rpnbd

- Zatrzymani pod pozorem legalnych firm, w wynajmowanych magazynach składowali toksyczne chemiczne odpady i tam je porzucali - informował w środę rzecznik wielkoposlkiej policji Andrzej Borowiak.

Wedłgu ustaleń RMF FM cały proceder miał trwać aż 5 lat. Członkowie grupy przestępczej mieli odbierać duże ilości chemikaliów oraz materiałów poprodukcyjnych przeznaczonych do utylizacji. Mężczyźni mieli udawać że działają legalnie, jednak ich firmy były w rzeczywistości zarejestrowane na "podstawione" osoby.

Odpady oraz trucizny były gromadzone w m.in. w wynajmowanych magazynach na terenie i w okolicach Poznania, jednak nikt ich nie utylizował. Mężczyźni zawsze znikali bez śladu.

d7rpnbd

"Szacuje się, że w magazynach mogli zgromadzić nawet kilkanaście tysięcy ton niebezpiecznych związków. Część z nich, z powodu realnego zagrożenia dla mieszkańców miasta, została zutylizowana na koszt samorządu Poznania" - poinformowała wielkopolska policja.

Śledztwo policji jest prowadzone razem z poznańską prokuraturą - udał się już zgromadzić kluczowe materaiły dowodowe. Dodatkowo śledczy zabezpieczyli majątek należący do podejrzanych.

- Osoby zatrzymane usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jak również popełnienia przestępstw przeciwko środowisku i dokumentom oraz sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach - poinformowała Prokuratura Krajowa w komunikacie.

d7rpnbd

Prokurator prowadzący sprawę złożył już wniosek do sądu - wobec jednej z zatrzymanych osób chce zastosowania aresztu tymczasowego. W przypadku pozostałych podejrzanych wystąpił o dozór policyjny oraz poręczenia majątkowe od 2 do 60 tysięcy złotych.

Zatrzymanym grozi nawet 12 lat pozbawienia wolności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Wielkopolska Policja, Prokuratura Krajowa

Zobacz także: Gdańsk. Aleksander Kwaśniewski uszczypliwie o Andrzeju Dudzie

d7rpnbd

Podziel się opinią

Share
d7rpnbd
d7rpnbd
Więcej tematów