Trwa ładowanie...

Poznań gotowy na przyjęcie Polaków z Mariupola. IKEA umebluje im mieszkania

• Pod koniec czerwca i na początku lipca do Poznania przyjadą Polacy z Ukrainy
• Będzie to 10 polskich rodzin, które ewakuowano z narażonego na działania wojenne Mariupola
• Miasto zapewni im mieszkania, które będą mogli wynajmować za darmo przez rok
• Firma IKEA zaoferowała bony, za które uchodźcy będą mogli kupić meble

Poznań gotowy na przyjęcie Polaków z Mariupola. IKEA umebluje im mieszkaniaŹródło: Urząd Miasta Poznania
dpm2lc4
dpm2lc4

Jesienią zeszłego roku władze Poznania zdecydowały, że miasto powinno zaoferować pomoc rodakom mieszkającym w Mariupolu - mieście na południowo-wschodniej Ukrainie, leżącym między granicą z Rosją a Krymem. Co jakiś czas jest ono ostrzeliwane przez rosyjskich separatystów.

W pierwszej turze ewakuacji Polaków z objętej wojną Ukrainy przyjechało nad Wisłę 185 uchodźców. W drugiej turze - 188. Samorząd Poznania zdecydował się przyjąć ich największą grupę, czyli 10 rodzin - w sumie 34 osoby. Obecnie przebywają oni w ośrodku dla uchodźców w Rybakach. Poznań jest już gotowy na przyjęcie tych osób, ale na ich przyjazd poczeka do końca czerwca - dzięki temu dzieci będą mogły zakończyć naukę w tym roku szkolnym.

Miasto przygotowało dla uchodźców mieszkania, w których będą mogli przez rok mieszkać za darmo. W ich remoncie pomogli m.in. kibice Lecha Poznań. Z propozycją wsparcia wystąpiła także firma IKEA, która przekazała bony na zakup mebli dla pierwszych czterech rodzin.

- Dom daje ludziom poczucie bezpieczeństwa, a jednym z największych ludzkich nieszczęść jest jego utrata - mówi dyrektor sklepu IKEA w Poznaniu Jakub Michalec. - W IKEA naszą wizją jest tworzyć lepsze życie na co dzień dla wielu ludzi. Razem z pracownikami IKEA w Poznaniu liczymy, że nasze zaangażowanie pozwoli Polakom z Ukrainy poczuć się w Poznaniu jak w domu - dodaje.

dpm2lc4

Pomoc dla uchodźców to nie tylko mieszkanie czy meble. Asymilację ma im ułatwić m.in. Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Poznaj Sąsiada działające przy Konsulacie Honorowym Ukrainy w Poznaniu. Rodziny zostaną też objęte przez miasto programem wsparcia umożliwiającym integrację ze społecznością lokalną i samodzielne życie w Poznaniu.

- Należy podkreślić fakt, że te rodziny chcą pracować i normalnie funkcjonować w naszej miejskiej przestrzeni. Jako samorząd pomożemy im jedynie w trudnym dla nich starcie - zaznacza Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.

- W tej chwili czuję dumę jako Polak, bo pomagamy naszym rodakom. Jestem też dumny jako poznaniak, bo Poznań jest na czele miast, które chcą pomagać uchodźcom z Ukrainy - dodaje Witold Horowski, konsul honorowy Ukrainy w Poznaniu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dpm2lc4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpm2lc4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj