Poznaliśmy laureatów Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego
Ogłoszono laureatów głównej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Statuetkę otrzymali Justyna Suchecka i Piotr Szostak. Wśród nominowanych do tej kategorii była dziennikarka Wirtualnej Polski Bianka Mikołajewska.
21.11.2023 21:22
Do tegorocznej - już 19. - edycji Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego nominowano łącznie piętnaście materiałów dziennikarskich. Wśród nich znalazła się Bianka Mikołajewska - za tekst poświęcony karierom ludzi powiązanych z PiS w giełdowych spółkach z udziałem państwa.
Do głównej Nagrody nominowano:
- Magdalenę Chrzczonowicz (OKO.Press) za cykl publikacji o kryzysie uchodźczym na granicy z Białorusią;
- Kamila Dziubkę (Onet) za książkę "Kulisy PiS" ukazującą kuluary funkcjonowania partii Jarosława Kaczyńskiego;
- Martę Gordziewicz (TVN24) za reportaż "Państwo Ziobry";
- Paulinę Guzik (Więź) za artykuł "Towarzystwo Maciejowe";
- Jacka Harłukowicza (Onet) za artykuły ujawniające majątek żony premiera Mateusza Morawieckiego;
- Michała Janczurę (TOK FM) za radiowy serial dokumentalny "Podziemie";
- Biankę Mikołajewską (Wirtualna Polska) za artykuł "Klub milionerów 2023. Prawie pół miliarda złotych dla 90 ludzi "Dobrej zmiany"";
- Justynę Suchecką i Piotra Szostaka (TVN24.pl) za artykuł "Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista";
- Piotra Świerczka (TVN24) za reportaż "Siła kłamstwa".
Wśród finalistów znaleźli się Michał Janczura (TOK FM) za radiowy serial dokumentalny "Podziemie", Justyna Suchecka i Piotr Szostak (TVN24.pl) za artykuł "Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista" oraz Piotr Świerczek (TVN24) za reportaż "Siła kłamstwa".
Po raz pierwszy w tym roku obradowała również Kapituła kategorii "Dziennikarz dla planety". Zwyciężył Patryk Strzałkowski (Zielona.gazeta.pl).
W kategorii "Autor internetowy" statuetkę otrzymali Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski (Podkast amerykański).
Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego
Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego po raz pierwszy została wręczona w 2005 roku i jest to obecnie jedną z najbardziej prestiżowych nagród świata dziennikarskiego w Polsce. Otrzymują ją autorzy materiałów, które zdaniem Kapituły łamią stereotypy, wykraczają poza schematy i zaglądają za kulisy otaczającej nas rzeczywistości.
Jej celem jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie tego, co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane. Prawo zgłoszenia nominacji do nagrody przysługuje każdemu z członków zwyczajnych Kapituły. Zgodnie z regulaminem nie można jednak zgłaszać dziennikarzy ze swoich redakcji ani z redakcji powiązanych. Redakcja Radia ZET nie ma wpływu na zgłaszane nominacje.
Laureatem Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2022 był dziennikarz tygodnika "Polityka" Paweł Reszka. Statuetkę otrzymał za cykl reportaży z ogarniętej wojną Ukrainy. Wyróżnienie trafiło w ręce dziennikarzy Wirtualnej Polski: Szymona Jadczaka i Mateusza Ratajczaka nominowanych za cykl materiałów śledczych dotyczących kontrowersyjnej działalności wiceministra sportu Łukasza Mejzy.