Trwa ładowanie...
genetyka
19-11-2009 18:21

Poznaliśmy bardziej skomplikowany genom, niż ludzki

Rozszyfrowanie genomu kukurydzy zakończyło się sukcesem, choć jest on bardziej skomplikowany niż wszystkie dotychczas poznane genomy - roślin, zwierząt, a nawet człowieka - informuje "Science".

Poznaliśmy bardziej skomplikowany genom, niż ludzkiŹródło: AFP
d15jikr
d15jikr

Genom człowieka tworzy 20 000 genów (2,9 miliarda nukleotydów), upakowanych w 23 parach chromosomów, podczas gdy 32 000 genów kukurydzy (składające się z 2 miliardów nukleotydów) są ściśnięte w 10 parach. Dużą część genomu kukurydzy stanowią powtórzenia, dużo tam również "skaczących" genów-transpozonów, które potrafią zmieniać swoje położenie.

Genom pospolitej odmiany kukurydzy zwanej B73 zbadał kosztem 29,5 miliona dolarów zespół naukowców z Genome Center Washington University School of Medicine w St. Louis, współpracujący z kolegami z innych ośrodków. Wcześniej udało się poznać genomy dwóch innych zbóż - ryżu i sorgo.

Dzięki znajomości genów kukurydzy możliwe będzie opracowanie jej odmian lepiej dostosowanych do potrzeb ludzi i zwierząt hodowlanych, a także do produkcji biopaliwa. Pochodząca z Ameryki Południowej kukurydza występuje w kilkuset odmianach. Różnią się one wielkością i kolorem ziaren (na przykład kukurydza czarna), wydajnością, odpornością na choroby i trudne warunki środowiska, zawartością substancji odżywczych.

d15jikr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15jikr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj