Trwa ładowanie...
d1d9zkc

Poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu przekroczył stan alarmowy

Poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu (woj. mazowieckie) przekroczył stan alarmowy. Lodołamacze, które od środy pracują na Zbiorniku Włocławskim od rana kruszą lód w rejonie Płocka - poinformowała rzeczniczka starostwa płockiego Dagmara Kobla-Antczak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu przekroczył stan alarmowy
(AFP, Fot: Geoff Caddick)
d1d9zkc

W związku ze stałym wzrostem poziomu Wisły w siedmiu nadwiślańskich gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów od piątku obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

Wzrost poziomu rzeki w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej spowodowany jest spływaniem z górnego jej biegu wód roztopowych.

Przed południem poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 562 cm, czyli 12 cm powyżej stanu alarmowego. W tym samym czasie w Kępie Polskiej poziom rzeki osiągnął 494 cm, czyli 44 cm ponad stan ostrzegawczy - stan alarmowy na tym wodowskazie to 500 cm. Przybór rzeki w tym rejonie wykazuje obecnie stałą tendencję wzrostową.

d1d9zkc

Służby przeciwpowodziowe na terenie powiatu płockiego przez całą dobę monitorują sytuację na rzece.

W minioną środę na wiślanym Zbiorniku Włocławskim na odcinku od Włocławka do Płocka akcję kruszenia lodu rozpoczęło sześć lodołamaczy. Dwie jednostki pracują przy tamie we Włocławku, a cztery pozostałe płyną w górę Wisły. Ich celem jest udrożnienie koryta rzeki, aby zapobiec piętrzeniu się płynącej kry lodowej i ewentualnemu powstawaniu zatorów. Grubość pokrywy lodowej na Zbiorniku Włocławskim wynosi od 20 do 35 cm. Lód utrzymuje się na całej szerokości rzeki.

Przed południem cztery lodołamacze dopłynęły do miejscowości Popłacin pod Płockiem - w ciągu kilku godzin powinny dotrzeć do miasta w rejon mostu drogowo-kolejowego im. Legionów Józefa Piłsudskiego - poinformowała Małgorzata Palusińska z płockiego Urzędu Miasta.

Według Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Płocku, poziom rzeki nie przekracza tam obecnie stanów ostrzegawczych - na wodowskazie w najniżej położonej części miasta do stanu ostrzegawczego brakowało w poniedziałek rano 19 cm.

Zbiornik Włocławski na Wiśle ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową zapory i elektrowni we Włocławku. To największy sztuczny akwen w Polsce, który rozciąga się od Płocka do Włocławka.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d1d9zkc

Podziel się opinią

Share
d1d9zkc
d1d9zkc
Więcej tematów