Trwa ładowanie...
d3hmysf

Pożegnanie Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego, którzy zginęli na Broad Peak

Podhale żegna dzisiaj Macieja Berbekę - zakopiańczyka, ratownika TOPR i himalaistę. Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski zginęli w Karakorum podczas zejścia ze szczytu Broad Peak. Było to pierwsze w świecie wejście zimą na ten ośmiotysięcznik.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brat Macieja Berbeki, Jacek uczestniczy we mszy św. Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach.
Brat Macieja Berbeki, Jacek uczestniczy we mszy św. Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. (PAP, Fot: Grzegorz Momot)
d3hmysf

W południe w Sanktuarium na Krzeptówkach odbyła się msza święta żałobna. Na uroczystość przybyły tłumy. Zmarłego zakopiańczyka żegnała kapela góralska i w góralskich słowach Andrzej Gąsienica - Makowski starosta tatrzański.

Macieja Berbekę żegnała rodzina i przyjaciele - wśród nich Ryszard Gajewski z którym zmarły himalaista w 1984 roku dokonał pierwszego wejścia zimowego na inny ośmiotysięcznik Manaslu. Znali się od dziecka i razem rozpoczynali przygodę z górami. Między innymi wspólnie chodzili w Himalaje.

Maciej Krupa przewodnik tatrzański, wspominając Macieja podkreślał, że był to człowiek wszechstronnie uzdolniony dla którego najważniejsza była jego rodzina, a góry nie były dla niego całym światem. Był osobą wszechstronnie utalentowaną, a do tego niezwykle spokojną i opanowaną - dodaje kolega z TOPR-u.

d3hmysf

Kustosz Sanktuarium na zakopiańskich Krzeptówkach, w których odbywała się Msza przypomniał, że Maciej Berbeka nie lubił pożegnań dlatego mówi jedynie: "Do zobaczenia".

Maciej Berbeka był absolwentem zakopiańskiego Liceum Sztuk Plastycznych i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ratownik TOPR, przewodnik wysokogórski i wybitny himalaista, a także pedagog w liceum, które kończył przed laty.

* Pożegnanie Tomasza Kowalskiego*

Rodzina, przyjaciele z Polski i zagranicy, oraz mieszkańcy Dąbrowy Górniczej pożegnali himalaistę Tomasza Kowalskiego. W mszy świętej sprawowanej w jego intencji wzięło udział blisko tysiąc osób.

d3hmysf

W kazaniu ksiądz Jerzy Małota, przypomniał słowa księdza profesora Józefa Tischnera: "Góry milczą, a wszystko co milczy nadaje się do przechowywania ludzkich tajemnic". Dodał, że śmierć himalaisty na zawsze została okryta tajemnicą.

Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka zaginęli po tym jak wraz z dwójką innych himalaistów zdobyli jako pierwsi w warunkach zimowych ośmiotysięcznik Broad Peak w Karakorum. Kowalski był najmłodszym, 27-letnim uczestnikiem wyprawy.

Jeszcze w tym roku ma wyruszyć wyprawa na Broad Peak. Jej celem ma być odnalezienie i pochowanie ciał dwóch zmarłych himalaistów.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


d3hmysf

d3hmysf
d3hmysf
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów