PolskaPożary wysypisk śmieci: materiały ze śledztw z całego kraju trafiły do Prokuratury Krajowej

Pożary wysypisk śmieci: materiały ze śledztw z całego kraju trafiły do Prokuratury Krajowej

Do Prokuratury Krajowej wpłynęły materiały ze śledztw prowadzonych na terenie całego kraju, dotyczących nielegalnego składowania odpadów i pożarów wysypisk śmieci. Ich analizą ma zająć się specjalny zespół śledczych.

Pożary wysypisk śmieci: materiały ze śledztw z całego kraju trafiły do Prokuratury Krajowej
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Michałowski
Violetta Baran

02.07.2018 | aktual.: 02.07.2018 12:09

Seria pożarów składowisk odpadów na przełomie maja i czerwca sprawiła, że sprawą zainteresowała się Prokuratura Krajowa. Departament Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej zalecił audyt wszystkich spraw dotyczących nielegalnego postępowania z odpadami.

- Analiza została zlecona wszystkim prokuraturom. Zarówno rejonowym, okręgowym, jak i regionalnym. Ma to na celu połączenie spraw, w których występuje podobny modus operandi (sposób działania - red.), co może wskazywać na tego samego sprawcę. Chcemy także łączyć sprawy, w których o "nielegalne postępowanie z odpadami" podejrzany jest ten sam sprawca - tłumaczyła wówczas prokurator Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej. Dodała, że w takim scalaniu postępowań chodzi o tzw. ekonomikę procesową. Oszczędzi to śledczym wykonywania kilka razy tych samych czynności oraz dublowania kosztów, np. zlecanych ekspertyz.

Prokuratorzy na skontrolowanie tych spraw mieli czas do końca czerwca.

- Poprzedni taki audyt, który zlecaliśmy w maju, skutkował połączeniem trzech postępowań: z Zabrza, Radomska i Krakowa - stwierdziła prok. Bialik. Sprzężone śledztwa przejęła wówczas Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu.

Jak informuje rmf24.pl, do Prokuratury Krajowej spłynęły już akta 250 śledztw dotyczących nielegalnego obchodzenia się z odpadami oraz 29 dotyczących pożarów składowisk. Teraz ich analizą ma zająć się specjalny zespół śledczych, który powołano miesiąc temu.

Śledczy wydadzą instrukcje w sprawie postępowań ze śledztwami dotyczącymi nielegalnego obchodzenia się z odpadami. Z kolei śledztwa dotyczące pożarów będą przeanalizowane pod kątem podobnego działania potencjalnych podpalaczy. Nie jest wykluczone łączenie tych postępowań - informuje rmf24.pl.

Zdecydowano także, że śledztwami dotyczącymi pożarów składowisk zajmować się będą prokuratury okręgowe, a nie rejonowe jak dotychczas. W prokuraturach regionalnych powołano natomiast koordynatorów, którzy będą nadzorować wszelkie śledztwa dotyczące ochrony środowiska.

Źródło: rmf24.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)