Powtórka z hołdu

Na piątek i sobotę, 28 i 29 maja zaplanowano
obchody 550. rocznicy inkorporacji Torunia i ziemi chełmińskiej do
Rzeczypospolitej pod hasłem "Toruń w koronie". Z tej okazji m.in.
na Rynku Staromiejskim odbędzie się koncert, w trakcie którego
zostanie wykorzystany dzwon Tuba Dei - podają "Nowości".

25.05.2004 | aktual.: 25.05.2004 07:25

Obchody rozpoczną się w piątek o godzinie 17 sesją popularnonaukową "Toruń w Koronie. W 550-lecie hołdu toruńskiego". "Chcemy, by przy tej okazji mieszkańcy Torunia dowiedzieli się, w jakim mieście żyją, co się tu działo przed wiekami. Również o tym, że królowie, a zwłaszcza Jagiellonowie, często gościli w Toruniu"- wyjaśnia Anna Kosicka, dyrektor Muzeum Okręgowego - pisze gazeta.

Na sobotę, na godz. 18 zaplanowano mszę w intencji mieszkańców ziemi chełmińskiej. Zostanie ona odprawiona w katedrze świętych Janów pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego. O godz. 19.30 w Sali Mieszczańskiej ratusza zostanie otwarta wystawa pod tytułem takim jak piątkowa sesja. O godz. 21 na Rynku Staromiejskim ma się rozpocząć główna część obchodów - koncert inkorporacyjny - informuje dziennik.

W roli króla Kazimierza Jagiellończyka wystąpi Paweł Skałuba z Opery Bałtyckiej, a królowej Elżbiety Rakuszanki - Agnieszka Olszewska z Opery Nova w Bydgoszczy. Wykonany zostanie utwór przygotowany specjalnie na tę okazję do słów tekstu inkorporacyjnego przez toruńską kompozytorkę, Magdalenę Cynk. "Wykorzystałam w nim m.in. dzwon Tuba Dei, najstarszy i najpiękniejszy toruński instrument muzyczny o pięknej barwie i majestatycznym brzmieniu. To będzie historyczne wydarzenie. Po raz pierwszy ten dzwon został wpleciony w utwór muzyczny"- podkreśla Magdalena Cynk - piszą "Nowości".

Na sobotnie uroczystości przyjadą do Torunia burmistrzowie i prezydenci 10 miast ziemi chełmińskiej: Chełmna, Grudziądza, Brodnicy, Golubia-Dobrzynia, Wąbrzeźna, Kowalewa Pomorskiego, Lidzbarka Welskiego, Nowego Miasta Lubawskiego, Radzynia Chełmińskiego i Łasina oraz ich historyczne reprezentacje - podaje dziennik.

Piątkowo-sobotnie uroczystości nawiązują do wydarzeń sprzed 550 lat. 4 lutego 1554 roku Związek Pruski wypowiedział posłuszeństwo i wypowiedział posłuszeństwo zakonowi krzyżackiemu. 6 marca doszło do poddania się Prus królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi oraz Koronie Polskiej. Akt inkorporacji gwarantował mieszkańcom Prus autonomię i przywileje poddanych króla, a także prawo bicia monety królewskiej. 28 maja 1554 roku mieszkańcy Torunia i ziemi chełmińskiej pod murami Ratusza Staromiejskiego oddali hołd królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi. Wydarzenie to formalnie potwierdziło inkorporację, czyli wcielenie po latach panowania krzyżackiego Torunia wraz z Pomorzem Gdańskim, Warmią oraz ziemią chełmińską i michałowską w granice Rzeczypospolitej - przypomina gazeta.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)