PolskaPowstanie zintegrowany system ratownictwa medycznego

Powstanie zintegrowany system ratownictwa medycznego

Powstanie zintegrowany system ratownictwa
medycznego - zdecydowali w środę niemal jednogłośnie posłowie. Ma
on zagwarantować szybszą pomoc osobom poszkodowanym w nagłych
wypadkach.

Za przyjęciem ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym głosowało 385 posłow, 1 - wstrzymał się od głosu.

Ustawa zakłada stworzenie finansowanego z budżetu państwa, zintegrowanego systemu ratownictwa gwarantującego szybkie udzielenie pomocy w nagłych wypadkach. Posłowie podkreślali, że wejście w życie tego prawa spowoduje uratowanie wielu ludzi przed śmiercią lub utratą zdrowia.

Dla osoby z uszkodzeniem wielonarządowym szybkie udzielenie pomocy jest kluczowe. Po 30 minutach od wypadku szansa uratowania takiego poszkodowanego spada do 50%. W Polsce 41% ofiar wypadków otrzymuje specjalistyczną pomoc lekarską po upływie trzech godzin. Na skutek tego mamy jeden z najwyższych w Europie wskaźników umieralności powypadkowej.

Ustawa, wraz z rozporządzeniami, ma określić nie tylko kto ma udzielać specjalistycznej pomocy w nagłych przypadkach, ale i warunki, w jakich pomoc ta ma być udzielana (standard karetki, oddziału ratunkowego).

W myśl ustawy mają powstać Centra Powiadamiania Ratunkowego koordynujące pomoc po uzyskaniu informacji o wypadku, a także szpitalne oddziały ratunkowe oraz zespoły ratownictwa medycznego. Karetka ma dojechać na miejsce zdarzenia w mniej niż 10 minut na terenie miast oraz w ciągu średnio 15 minut w terenie pozamiejskim. Obecnie działa ok. 60 oddziałów ratunkowych.(zap)

ustawasejmwypadek
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)