HistoriaPowstanie Warszawskie: oddziały SS Oskara Dirlewangera zaczynają rzeź cywilów

Powstanie Warszawskie: oddziały SS Oskara Dirlewangera zaczynają rzeź cywilów

4 sierpnia trwają ciężkie walki w Al. Jerozolimskich. Od Mostu Poniatowskiego ku Grójeckiej przebija się od rana niemiecka jednostka 19. dywizji pancernej. W nocy z 3 na 4 sierpnia Powstańcy opanowują parter gmachu PAST-y przy ul. Zielnej. Po zaciętej walce, o świcie Powstańcy opuszczają budynek.

18.07.2014 13:13

Na wschód od obsadzonego przez Niemców Krakowskiego Przedmieścia umacnia swe pozycje Zgrupowanie "Krybar". W Śródmieściu południowym Powstańcy przeprowadzają udany nocny atak na "Soldatenheim" w Gimnazjum im. Królowej Jadwigi.

Sztab Komendy Okręgu AK przenosi się ze zburzonego hotelu "Victoria" do gmachu PKO na rogu Świętokrzyskiej i Jasnej. Oddziały kpt. Józefa Krzyczkowskiego "Szymona" przegrupowują się w rejonie Izabelina, Sierakowa i Truskawia.

Na Żoliborzu następuje umocnienie pozycji powstańczych, będących w stałej styczności bojowej z wrogiem. Oddziały ppłk. Mieczysława Niedzielskiego "Żywiciela" opanowują teren pomiędzy placami Wilsona a Inwalidow oraz Al. Wojska Polskiego. Na Woli Niemcy kontynuują natarcie na barykady na Wolskiej i Górczewskiej. Niemieckie samoloty wspierają działania piechoty i utrudniają obronę oddziałom powstańczym.

Oddziały ppłk. Jana Mazurkiewicza "Radosława" nacierają na ruiny getta bez sukcesu. Heinrich Himmler przysyła odsiecz pod dowództwem gen. policji Heinricha Reinefartha i dowódcy brygady SS, Oskara Dirlewangera, rozlokowujących swe oddziały w zachodniej części Woli.

Z Okęcia na Ochotę przechodzi brygada RONA gen. Kamińskiego, rozpoczynając okrutne mordy, gwałty, grabieże i podpalenia. Trwa opór niewielkich powstańczych oddziałów. Toczą się krwawe walki na Mokotowie. Niemcy mordują ok. 200 osób w rejonie ul. Olesińskiej. W Pałacu Blanka ginie poeta - pchor. Krzysztof Kamil Baczyński "Krzyś", żołnierz Batalionu "Parasol".

Kartki z kalendarza udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)