Powstanie Warszawskie. O godzinie 17 zabrzmią syreny. Program obchodów Powstania Warszawskiego
Powstanie Warszawskie. 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Będziemy obchodzić 76. rocznicę największego militarnego powstania w trakcie II wojny światowej. Sprawdź program obchodów w Warszawie.
Powstanie Warszawskie. Największe militarne powstanie II wojny światowej
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00. To wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza". W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. Zginęło do 200 tysięcy cywilnych mieszkańców Warszawy. Powstanie Warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski.
W uroczystościach wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zakres tegorocznych obchodów ze względu na zagrożenie epidemiczne będzie ograniczone. Część uroczystości będzie można śledzić tylko za pośrednictwem internetu na stronie www.um.warszawa.pl/powstaniewarszawskie.
Powstanie Warszawskie. Program obchodów
Program obchodów 76. rocznicy Powstania Warszawskiego:
8:30 - złożenie przez władze państwowe i miejskie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez Antoniego Chruściela "Montera", dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego
9-12 - składanie kwiatów pod pomnikiem "Mokotów walczący - 1944"
10-12 - składanie kwiatów pod obeliskiem pamięci żołnierzy AK powstańców Mokotowa
11-12 - składanie kwiatów pod pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego "Motyla"
12:45-14 - składanie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota"
13:30-15:30 - składanie kwiatów pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej
16-17:15 - składanie kwiatów na grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera"
17:00 - Godzina "W” - w całej Warszawie zabrzmią syreny alarmowe, oddanie hołdu powstańcom
16:45-19 - składanie kwiatów na kurhanie, w którym znajdują się prochy ponad 50 tys. mieszkańców stolicy poległych w Powstaniu Warszawskim, pod pomnikiem "Polegli – niepokonani"
20-22 - ognisko pamięci na kopcu Powstania Warszawskiego
Powstanie Warszawskie. Obchody Muzeum Powstania Warszawskiego
Obchody Powstania Warszawskiego organizuje tez Muzeum Powstania Warszawskiego. O godzinie 20:30 w Parku Wolności w muzeum rozpocznie się akcja śpiewania powstańczych pieśni "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Wydarzenie będzie transmitowane przez TVP1 i profil Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.
Z kolei o 24:00 w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego rozpocznie się spektakl teatralny "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego". Transmisja będzie dostępna na facebookowym profilu Muzeum.