Trwa ładowanie...
d3e9tac
05-12-2003 19:10

Powstanie trybunał ds. zbrodni reżimu Saddama

Być może już w sobotę mianowane przez
Amerykanów irackie władze powołają trybunał do ukarania zbrodni
reżimu Saddama Husajna - podała agencja Associated Press,
powołując się na amerykańskie i irackie źródła.

d3e9tac
d3e9tac

Przed trybunałem mieliby stanąć nie tylko Saddam Husajn i ludzie z jego otoczenia, ale także funkcjonariusze reżimu niższego szczebla. Ile dokładnie - nie wiadomo; obecnie w irackich więzieniach jest co najmniej 5,5 tys. osób, ale tylko część z nich to saddamowscy zbrodniarze.

Ze źródeł AP wynika, że przepisy o nowym trybunale w dużej mierze pokryją się z propozycjami Amerykanów, którzy już w kwietniu proponowali, aby zbrodnie reżimu Saddama osądzili sami Irakijczycy. Oskarżycielami mieliby być także prawnicy iraccy - zagraniczni eksperci mieliby tylko służyć radą i pomocą.

Oznacza to, że iracki trybunał miałby się znacząco różnić od trybunałów ONZ, które sądzą zbrodnie w Ruandzie albo w byłej Jugosławii. W nich zasiadają sędziowie z wielu krajów; różnych narodowości są także obrońcy i oskarżyciele.

Wywołuje to obawy niektórych zachodnich obrońców praw człowieka. Twierdzą oni, że irackim prawnikom po latach dyktatury brak doświadczenia i niezbędnej wiedzy. Zdaniem niektórych, może to także rodzić wątpliwości o bezstronność procesów, jeśli się weźmie pod uwagę władzę, jaką w okupowanym Iraku mają Stany Zjednoczone.

d3e9tac

Członek Rady Zarządzającej Mahmud Otman powiedział AP, że spodziewa się wielu spraw przed trybunałem. "Będzie ich więcej niż 55 - powiedział, nawiązując do ogłoszonej przez USA listy 55 najbardziej poszukiwanych funkcjonariuszy dawnego reżimu. - Przed sądem będzie mógł stanąć każdy, przeciwko któremu wpłynie udokumentowany akt oskarżenia".

AP pisze dla przykładu, że jedna z irackich grup obrońców praw człowieka, Iraqi Human Rights Society, zebrała siedem tysięcy skarg ofiar reżimu.

Niewykluczone, że trybunał rozpozna też oskarżenia o ludobójstwo. Według AP, zarzut ten może dotyczyć kampanii przeciwko Kurdom w latach 80., kiedy wojska Saddama użyły gazów trujących, oraz zwalczania Arabów Błotnych w latach 90. - m.in. poprzez osuszanie ich naturalnych siedzib, bagiennych terenów w widłach Tygrysu i Eufratu.

Niektórzy krytycy mają wątpliwości co do legalności powołania trybunału. Wskazują, że prawo międzynarodowe zakazuje mocarstwom okupacyjnym (taki jest oficjalny status USA i Wielkiej Brytanii w Iraku) wprowadzania nowych praw poza tymi, które są niezbędne do przywrócenia porządku i bezpieczeństwa w okupowanym kraju.

d3e9tac
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e9tac
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj