Powstanie grupa mediacyjna ws Dobrzenia Wielkiego
Do piątku ma zostać powołana grupa mediacyjna ws. poszerzenia granic Opola. Tak ustalono na spotkaniu ministra Mariusza Błaszczaka z przedstawicielami mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki.
16.01.2017 | aktual.: 16.01.2017 17:30
W poniedziałek w Centrum Dialogu Społecznego w Warszawie odbyły się rozmowy mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki z ministrem spraw wewnętrznych i administracji. W rozmowie brała udział mediatorka oraz biskup opolski Andrzej Czaja.
Po spotkaniu mediatorka Anna Gibek-Wiśniewska poinformowała, że do piątku 20 stycznia ma powstać grupa mediacyjna, w której skład wejdą przedstawiciele protestujących, prezydent Opola oraz wojewoda opolski. Do grupy mogą zostać włączeni inni specjaliści. Ponadto mediującym będzie towarzyszył biskup opolski.
Mediatorka zaznaczyła, że szefowi MSWiA zależy na korzystnym dla mieszkańców opolskiego regionu rozwiązaniu problemu. I zaapelowała o cisze mediacyjną, aby strony mogły "zasiąść do merytorycznych rozmów".
- Zasadą mediacji jest poufność a zatem tylko te informacje, które będą ustalane między stronami, mogą być przekazywane do mediów i będą przekazywane przez ze mnie. Inne zostaną poufne i pozostaną tylko między stronami - powiedziała Anna Gibek-Wiśniewska
W tym czasie gdy odbywało się spotkanie w Centrum Dialogu Społecznego przed Sejmem przeciwko decyzji rządu o powiększeniu terytorium miasta Opole manifestowało kilkanaście osób z Dobrzenia Wielkiego. Trzymali transparent: "Obiecaliście ludzi słuchać, więc jesteśmy. Prosimy o wysłuchanie".
Biskup Andrzej Czaja jako jedyny z uczestników skomentował spotkanie z przedstawicielami władz.. - Jesteśmy na dobrej drodze do porozumienia, idziemy w dobrym kierunku - powiedział dziennikarzom ordynariusz opolski.
Od 26 grudnia do 11 stycznia kilkanaście osób prowadziło strajk głodowy w Dobrzeniu Wielkim. Protest miał związek z rozporządzeniem rządu z dnia 19 lipca 2016 roku, zgodnie z którym miasto Opole powiększyło swoje terytorium o 12 sołectw z czterech podopolskich gmin.
W ocenie rządu, powiększenie stolicy regionu było rozwiązaniem koniecznym i korzystnym dla całego regionu.
Protestujący przerwali głodówkę po tym, jak otrzymali oficjalne zaproszenie na rozmowy od ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka.
Według Rafała Bochenka - rzecznika rządu - protest zakończył się dzięki zaangażowaniu premier Beaty Szydło i wojewody opolskiego. Jednak faktycznie były one efektem starań biskupa Andrzeja Czai oraz zatrudnionej przez strajkujących mediatorki.