Powstała Centrolewica Rzeczypospolitej Polskiej
Pod hasłami "demokracji, pracy i uczciwości" rozpoczyna swoją działalność na polskiej scenie politycznej nowa partia - Centrolewica Rzeczypospolitej Polskiej.
CRP została wpisana do rejestru partii 6 lutego 2003 roku. Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej jeden z założycieli partii, politolog Karol Kostrzębski, CRP jest partią łączącą program społeczny lewicy z programem rozwoju gospodarczego.
"Nasze hasło programowe to są trzy słowa: demokracja, praca, uczciwość"< - powiedział inny z założycieli partii, Tadeusz Kraśko, dawniej rzecznik Krajowej Partii Emerytów i Rencistów, były członek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
Jak dodał, CRP chce "reprezentować ludzi, którzy negują obecny system polityczny i nie znajdują dla siebie miejsca w żadnej partii politycznej". "Partia nie głosujących jest największą partią w Polsce - na tych chcemy liczyć" - podkreślił. Dużą wagę partia przywiązuje też do pozyskania ludzi młodych.
Inny założyciel partii, dziennikarz Aleksander Geryn powiedział, że CRP będzie kierowała się "racjonalnością ekonomiczną i solidaryzmem społecznym". "Chcemy pomagać wszystkim, którzy potrafią sobie radzić sami, a przed którymi w tej chwili piętrzą się rozliczne bariery, dla których państwo jest po prostu nieprzyjazne. Przede wszystkim jednak chcemy dbać o tych, którzy nie umieją sobie radzić sami, którzy oczekują pomocy i wsparcia" - powiedział.
CRP popiera integrację Polski z UE, jest zwolenniczką podatku liniowego. Deklaruje walkę zarówno z bezrobociem, jak i z nadmiernym upartyjnieniem życia społecznego. W programie partii znalazło się również odwołanie do społecznej nauki Kościoła katolickiego.
CRP podpisała porozumienie z KPEiR, prowadzi też rozmowy z Demokratyczną Partią Lewicy.
Obecnie - według Kraśki - partia liczy około 500 członków. Władze zostaną wybrane na kongresie partii, który zapowiedziano na czerwiec.(an)