Powstał pierwszy elementarz języka romskiego
Ukazał się pierwszy w historii narodu
romskiego elementarz w języku romskim. Celem publikacji
elementarza dla dzieci romskich jest propagowanie języka romskiego
w mowie i w piśmie oraz wiedzy o kulturze romskiej - informuje
"Kurier Szczeciński".
Elementarz "Miri szkoła" ma status podręcznika pomocniczego- mówi prezes Związku Romów Polskich w Szczecinku Roman Chojnacki. Powstał z inicjatywy gorzowskich Romów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim. Autorem elementarza jest Karol Parno Gierliński, wiceprezes Związku Romów Polskich, były nauczyciel, a obecnie poseł Międzynarodowego Parlamentu Romskiego, poeta i rzeźbiarz - tłumaczy Chojnacki.
Elementarz przeznaczony jest dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które znają już język romski. Jego głównym zadaniem jest systematyzowanie słownictwa, wzbogacanie go, a przede wszystkim rozwijanie świadomości językowej u dzieci, tak aby nie mieszały do języka romskiego słów polskich i odwrotnie. Publikacja prezentuje wysoki poziom edytorski, ma 80 stron i została wydana w nakładzie 500 sztuk.
Na wydanie elementarza przekazana została dotacja z budżetu państwa w ramach "Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce", koordynowanego przez ministra spraw wewnętrznych i administracji - informuje "Kurier Szczeciński". (PAP)