Powrót do szkoły - wytyczne. Jakie zasady będą obowiązywać w szkołach?
Powrót do szkoły. 1 września rusza rok szkolny. Jakie obowiązywać będą wytyczne MEN? Jakie zasady w szkołach?
31.08.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:49
Powrót do szkoły. Wytyczne MEN
Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło wytyczne, które mają zapewnić jak największe bezpieczeństwo uczniom, którzy 1 września rozpoczną nowy rok szkolny 2020/2021. Jakie są wytyczne MEN? Minister Dariusz Piontkowski zapowiedział, że od początku roku szkolnego placówki oświatowe będą otwarte, a lekcje odbywać się będą w sposób tradycyjny. Wprowadzono jednak specjalne zasady, które mają związek z pandemią koronawirusa.
Powrót do szkoły. Dezynfekcja rąk i dystans społeczny
Jednym z nowych obowiązków będzie dezynfekcja rąk po wejściu do budynku. Należy często myć ręce wodą z mydłem, a także zasłaniać usta podczas kichania i kaszlu. Trzeba pamiętać również o tym, żeby nie dotykać oczu, nosa i ust. Dzieci i nauczyciele przebywający w szkole powinny w miarę możliwości starać się zachować dystans od innych osób.
Aby było to możliwe, dyrektor może wprowadzić np. różne godziny przerw lub zajęć na boisku. Nie ma obowiązku zakrywania nosa i ust przez nauczycieli i dzieci uczęszczających do danej placówki. Jednak w sytuacji, w której zachowanie bezpiecznej odległości od innej osoby nie jest możliwe, należy zakryć usta i nos - np. w czasie przerw, na korytarzu, gdzie przebywa dużo osób.
Zasady bezpieczeństwa na sali gimnastycznej i stołówce
Pomieszczenia powinny być regularnie czyszczone. Na stołówce należy pamiętać o zapewnieniu 1,5-metrowej odległości pomiędzy stołami, a jeśli to niemożliwe – trzeba zapewnić środki ochrony osobistej.
Powrót do szkoły. Jakie zasady?
W salach przeznaczonych do ćwiczeń piłki, skakanki, obręcze i inne sprzęty wykorzystywane podczas zajęć muszą być czyszczone lub dezynfekowane. Podczas zajęć sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe takie jak sztuki walki, gimnastyka, koszykówka, piłka ręczna i zastąpić je innymi – np. siatkówką, lekkoatletyką, treningiem przekrojowym, tenisem stołowym i ziemnym, badmintontem. Jeżeli jest taka możliwość, zajęcia wychowania fizycznego powinny odbywać się na otwartej przestrzeni.