PolskaPowrót do szkoły. Jakie zasady? Kary za zatrzymanie ucznia w domu

Powrót do szkoły. Jakie zasady? Kary za zatrzymanie ucznia w domu

Powrót do szkoły. 1 września rusza nowy rok szkolny. Jakie zasady będą obowiązywać? Jakie są kary za zatrzymanie ucznia w domu?

Powrót do szkoły. Zasady
Powrót do szkoły. Zasady
Źródło zdjęć: © Pexels | Arthur Krijgsman
Łukasz Witczyk

31.08.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:49

Powrót do szkoły. Jakie kary za zatrzymanie ucznia w domu?

Jak informuje MEN, od 1 września zatrzymanie dziecka w domu w obawie przed zakażeniem koronawirusem będzie uznawane za naruszenie obowiązku szkolnego. Stanie się tak, jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych u dziecka lub innych członków rodziny. Za to przewinienie grozi kara grzywny do 10 tys. złotych. Obowiązek szkolny dotyczy dzieci od 7. do 18. roku życia.

Rodzic może zostawić dziecko tylko wtedy, gdy w domu znajduje się członek rodziny objęty kwarantanną lub jest to uzasadnione chorobami dziecka, w tym objawami infekcji dróg oddechowych lub choroby przewlekłej - poinformował resort, dodając, że konieczna jest również opinia lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad uczniem z taką chorobą.

Powrót do szkoły. Zasady, wytyczne

Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.

Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.

Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.

Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)